Златка МИХАЙЛОВА
Над 83 хил. лв. са изразходвани за ловностопански мероприятия през 2017 г., близо 32 хил. от които за подхранване на дивеча през зимния период. Това отчете на състоялото се общо събрание председателят на УС на ЛРС-Хасково Желязко Живаков, което обединява 1626 души в общините Хасково, Минерални бани и Стамболово.
Организацията закупи и разсели в природата 650 фазана, 580 яребици, 175 кеклика, 300 полудиви патици, 40 диви зайци, което в сравнение с предишни години представлява сериозна бройка. Благодарение на инициативата на сдружението се наблюдава тенденция на устойчиво стабилизиране на количествата дивеч. Това бе потвърдено и по време на таксацията, проведена с активното участие на близо 70 процента от ловците. По- голямата част от дружинките изградиха чакала и комбинирани хранилки в своите райони.
Обект на най-масов лов в региона е дивата свиня, при която обаче се забелязва леко намаление. Стабилност в популацията има в районите на Александрово, Сърница, Минерални бани, Караманци, Силен, Пчелари и Родопи, където ловците не стрелят по водещите стадата майки. Ежегодно увеличение има при сърната. Над допустимия запас са заекът и яребицата. Полагат се усилия да се опазват елените лопатари край селата Пчелари и Силен, за да населят в по-голяма степен тези места.
Ловните дружинки изпълняват и основното си задължение да регулират числеността на хищниците, които са една от основните причини за бавното увеличаване на запасите от едър и местен дребен дивеч. През сезона 2017-2018 г. дружинките са излизали 246 пъти на групов лов за хищници на територията на сдружението. Сравнително ниската резултатност при отстрела на хищници се дължи и до известна степен на някои слабости в нормативната уредба, бе посочено на форума. Затова трябва да се търсят възможности за допълнително стимулиране със собствени средства. Тези проблеми са дискутирани и на запасите от едър и местен дребен дивеч. През сезона 2017-2018 г. дружинките са излизали 246 пъти на групов лов за хищници на територията на сдружението. Сравнително ниската резултатност при отстрела на хищници се дължи и до известна степен на някои слабости в нормативната уредба, бе посочено на форума. Затова трябва да се търсят възможности за допълнително стимулиране със собствени средства. Тези проблеми са дискутирани и на отчетните събрания на дружинките.
Борбата с бракониерството да стане още по-ефикасна като част от мерките за опазване и обогатяване на дивечовите и рибните ресурси, реши още събранието.
Посочено бе и успешното участие в киноложки изложби у нас на Ангел Пенев от Криво поле, Петко Караиванов от Жълти бряг, Иван Гинев от Николово, които допринасят за развитие и популяризиране на кинологията.