Николай МИРЧЕВ
На редовното годишно общо събрание, проведено на 31 май 2018 г., делегатите от ЛРС-Добрич отчетоха постигнатите резултатите в своята дейност през изминалата година. Сдружението стопанисва 36 ловностопански района с обща площ 118 970 ха. Дейността е осъществявана от 950 членове, между които и 6 жени. С тревога в отчетния доклад Илия Михайлов, председател на УС на сдружението и член на УС на НЛРС-СЛРБ, отбеляза, че се наблюдава застаряване на членската маса и намаляване на нейния брой в сравнение с 2016 г., когато членовете са били 964. В някои от дружините /Божурово, Лясково, Одърци/ по обективни причини са проведени събрания за избор на председатели. В доклада бе обърнато внимание на някои организационни слабости, които се проявяват в едни и същи ловно-рибарски дружини, свързани с неспазване на срокове за представяне на материали, справки, протоколи, както и неучастие в общото събрание на сдружението.
Бе отчетено отбелязването на 120-годишнината от създаването на организираното ловно движение в Добрич на 15 октомври 2017 г. по време на 13-ия ловен събор, който се проведе в м. „Кобаклъка“ край Добрич, на 75-ата ловна вечеринка, която събра над 400 ловци и риболовци, а гости на дълголетната проява бяха председателят на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев и Стойчо Георгиевски, председател на Контролния съвет.
През 2017 г. притежател на утвърдения приз „Ловец на годината“ стана Веселин Василев от ЛРД-Дончево, а награди за постигнати добри резултати при стопанисването и ползването на дивеча получиха ЛРД в Славеево, Златия, Козлодуйци, Стожер, Дончево, Дебрене, Владимирово и Поп Григорово.
Все още не се обръща достатъчно внимание от страна на ловците на пернатите вредители –свраките и враните. Очаква се стимул за отстрела им да стане приетото решение на общо събрание на сдружението за допълнително стимулиране на ловците с ловни патрони. В отчетния доклад и при обсъждането в направените изказвания бе обърнато внимание на факта, че все още се допуска неправилно попълване на разрешителните за лов, в броя на участниците в груповия лов на диви свине и укриването на информация за отстрелян дивеч, която през последните няколко години се превръща в трайна тенденция. По вина на ръководителите на лова се допуска участие в ловните излети на хора с незаверени ловни билети, непопълване на всички данни, изисквани от ЗЛОД и др. Слабо звено в охраната на ловните райони са недостатъчните мерки за ефективен контрол. Подценява се ролята на обществените сътрудници, които съгласно закона се избират от ловните дружини. Дейността на повечето от тях се изчерпва с получаването на удостоверението за сътрудник.
Със задоволство бе изтъкнато, че през 2017 г. не са допуснати злополуки при провеждане на ловните излети. Принос за това има както изискването за задължително ползване на жилетки и шапки със сигнален цвят, така и задължителните инструктажи, които се провеждат от ръководителите на ловните излети.
В спортната и киноложката дейност има още резерви. В традиционното състезание по ловна стрелба, организирано от сдружението, в дисциплината „Скийт“ със свои представители участват почти всички ловно-рибарски дружини. През 2017 г. първото място спечели отборът на Стожер, следван от състезателите на Одринци и Златия. На националното състезание „Свети Хуберт“ представителят на ЛРС-Добрич Стефан Балкански бе трети със своя курцхар.
Както в отчетния доклад, така и в доклада на КС, изнесен от неговия председател Христо Божков, бе констатирана необходимостта от набелязване на допълнителни мерки за стабилизиране на финансовото състояние на сдружението чрез развиване на нови дейности, актуализиране на договорите за отдаване по наем на помещенията в ловния дом, действен контрол за ограничаване на бракониерството и мерки за стимулиране на отстрела на хищници.
След изслушване на докладите се премина към изказвания. Бяха поставени на разисквания редица въпроси, свързани с увеличаване броя на ловците за отстрел на хищници и с искане ловуването да стане целогодишно; искане за ловуване на дива свиня в двата почивни дни от седмицата, а не само в единия; за пръскането на земеделските култури като една от причините за изчезването на заека от традиционните местообитания. Делегатите промениха чл. 30 /5/ от Устава на сдружението, в който вече е записано, че не по-малко от 1/3 /една трета/ от състава на УС се състои от председатели на ловните дружини. Във връзка с промените в Закона за юридическите лица с нестопанска цел, който влезе в сила от 1 януари 2018 г., към чл. 42./2/ от Устава на сдружението се добавя нова т. 3 със следния текст: Осъществяване на допълнителна стопанска дейност. В хода на събранието бе обсъден въпросът за увеличаване на членския внос с оглед нарасналите цени на горива, електроенергия и др. през последните 17 години. Прието бе решение годишният му размер да стане 50 лв., а за ветераните – 25 лв., считано от 1 януари 2019 г. Ръководството на събранието прие всички предложения и препоръки, насочени към оптимизиране и по-добър контрол в дейността на сдружението.