На 15 ноември, в сградата на НЛРС-СЛРБ се проведе заседание на Комисия „Ловно стопанство“ към УС на Националната организация. Най-важната тема бе ситуацията с АЧС. Всички участници се обединиха около идеята, че в случай на по-нататъшно разпространение на опасната болест и при налагане на нови ограничения на лова, представителите на гилдията ще трябва да се насочат към ловуване на други видове дивеч, характерни за нашата страна – фазан, яребица, кеклик, заек.
Отчитайки реалностите в други държави, където АЧС е наложила масов отстрел на диви сине, трябва да се има предвид, че в най-лошия сценарий груповият лов на дива свиня в България може да се промени тотално през следващите години. Именно затова НРЛС-СЛРБ призовава ловците в цялата страна да положат максимални усилия в ловностопанските мероприятия и да гледат на разселването на дивеча като най-добрата възможност да се осигури пълноценен лов в бъдеще.
След осигуряване на нужния кворум встъпително слово направи зам.-председателят на комисията Виктор Вучков, председател на УС на ЛРС-Перник и член на УС на НЛРС-СЛРБ. Той информира присъстващите за сложната ситуация, свързана с възможно по-нататъшно ограничаване на груповия лов на дива свиня при евентуално по-сериозно навлизане на Африканската чума по свинете в страната. Прието бе предложение, направено от председателя на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев, за внасяне на официално предложение за изменение на съществуващото законодателство, така че при екстрени ситуации министърът на земеделието и храните да може да внася корекции в сега съществуващите периоди за провеждане на ловни излети.
Подробно експозе за ситуацията с АЧС представи главният експерт в направление „Лов“ Стилиян Герасков.
Съгласно дневния ред Виктор Вучков предложи на обсъждане и бъдещето на производствените стопанства на фирми „Сокол-БЛРС“ ЕООД, ЛРД „Плевен“ ЕООД, „Тунджа“ – Ямбол, „Марица“ – Костенец и ЛРС-Благоевград.
Пространно изказване направи и управителят на „Сокол-БЛРС“ инж. Борислав Бечев.
Комисията определи допълнителното количество яребици и тракийски кеклици за пролетно разселване през 2019 г., финансирано със средства по чл.65а,ал.4 от ППЗЛОД на 50%, съобразно заявките на сдруженията.
РАЗСЕЛВАНЕ – 2019 г.
Във връзка с чл.52, ал.1, ал.2 и ал. 3 от ППЗЛОД, комисията одобри НЛРС-СЛРБ да предложи пред държавния орган следните бройки фермено произведени птици и див заек, които да се разселват в площите, стопанисвани от сдруженията, членове на Националната организация:
•Ловен фазан – 95 хил. бр.
•Колхидски фазан – 20 хил. бр.
•Тракийски кеклик – 5 хил. бр.
•Полудива патица – 35 хил. бр.
•Яребица – 35 хил. бр.
•Елен лопатар – 100 бр.
•Див заек – 1 000 бр.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА ДИВЕЧОВИТЕ ЗАПАСИ В СИСТЕМАТА НА НЛРС-СЛРБ, ЧРЕЗ РАЗСЕЛВАНЕ – 2018 г.
При отчета на изпълнението на Националната програма за 2018 г. бяха представени следните данни: от производствените стопанства – „Дунав“ – гр. Русе, „Дрян“ – гр. Плевен, производственото стопанство към ЛРС-Благоевград, патичарските стопанства в гр. Луковит и „Марица“ – гр. Костенец, „Сините камъни“ – гр. Сливен и „Тунджа“ – гр. Ямбол са били осигурени 149 хил. птици за разселване в ловностопанските райони на сдруженията, членове на НЛРС-СЛРБ.
Видовата структура на фермено произведените птици показва най-голям дял на ловния фазан – 55,02% (82 077 бр.), следван от патицата – 19,84% (29 601 бр.), яребицата – 14,12% (21 060 бр.), колхидския фазан – 8,31% (12 393 бр.) и тракийски кеклик – 2,71% (4 048 бр.).
Възрастовата структура показва, че делът на големите възрастови групи е 51,38%, а на малките възрастови групи – 48,42%. Делът на 90-дневните птици е 38,27%, а на 45-дневните – 34,49%. Птиците за пролетно разселване през 2018 г. са 12 781 бр. или 8,57%.
За осигуряване на 149 хил. (през 2016 г. – 153 хил., през 2017 г. – 149 хил.) фермено произведени птици са използвани 1 834 000 лв., като 1 106 000 лв. са средства на сдруженията, членове на Националната организация, а 728 хил. лв. са средствата по чл.65а,ал.4 от ППЗЛОД. Със средства на сдруженията са заплатени 85 хил. птици или 57%, а със средства по чл.65а,ал.4 от ППЗЛОД останалите 64 хил. птици.
При едрия дивеч ситуацията е следната: от страна на 6 сдружения, членове на НЛРС-СЛРБ са подадени заявления за разселване през 2018 г. на 65 елена лопатари. До 31.10.2018 г. са разселени 13 екземпляра, съответно от ЛРС-Смолян – 3 бр., от ЛРС-Девин – 4 бр., от ЛРС-Средец – 4 бр. и от ЛРС-Кърджали – 2 бр., като стойността им е съфинансирана с 6 хил. лв. от средствата по чл.65а,ал.4 от ППЗЛОД. Елените лопатари са закупени от ДУ „Студен кладенец“.
Предстои разселването на още 52 елена лопатари от сдруженията в Смолян (4бр.), Кърджали (18 бр.), Ардино (10 бр.) и Хасково (20 бр.).
ТРЕВОЖНА КАРТИНА С ЧИСЛЕНОСТТА НА ПЪДПЪДЪКА В СТРАНАТА
В края на заседанието на комисия „Ловно стопанство“ инж. Васил Василев запозна присъстващите с писмо до министрите на околната среда и земеделието, храните и горите с искане за налагане на 2-годишна забрана за ловуване на вида. Като в този период се задвижи механизъм по Бернската конвенция, съгласно който заедно със съседните ни държави да предприемем комплекс от мерки за спиране на намаляването на популацията от вида. Членовете на комисията се обединиха около становището, че основната причина за това намаляване всъщност не е ловът, а загубата на местообитания в резултат на съвременните земеделски дейности.