Рекорден отстрел на пъдпъдъци отчита Сдружение “Лебед”- Бургас. С точен мерник ловците в региона имаха слука на над 10 000 пернати от този вид дребния дивеч. Това, по думите на Невен Каравасилев, ръководител на ловно-рибарското сдружение е най-силното постижение през последните пет години. Не толкова успешен обаче е ловът на гъските – основно заради топлото време и меката зима, и на яребици.
За сезон 2021 ловците са отстреляли 320 яребици, което е 32 % от планираните. Любим обект на лов, все пак числеността на вида се възстановява много успешно, след мащабното разселване на фермерно произведен дивеч.
22 % или 80 фазана от заложените по план за 2011 година отчита Ловно-рибарско сдружение „Лебед“.
Миналата година сдружението е разселило 2 000 птици – 850 зеленоглави патици, 750 фазана и 550 яребици, съобщи още Невен Каравасилев.
Добра е и слука в лова на бекаси. В региона тези птици са в изобилие, а местните ловци записаха отстрел на 1 370 екземпляра.
Членовете на сдружението отчитат и лоши резултати при лова на сърни – отстреляни са едва 20 % от планираното или точно 13 екземпляра от този вид. А причината за това – нашествието на хищници, чиито жертви често стават приплодите.
„Отминалият сезон е твърде слаб откъм дивеч, но за сметка на това с чакалите сме много напред”, констатира Каравасилев. Планът за отстрел на чакали е надхвърлен със 122 %. Ловците от ЛРС-„Лебед“ остреляха 1 431 чакала. Отличници в лова на хищници са дружинките в Присад и Винарско.
ЛРС-Шумен – Ловците се радват на добър сезон на благороден елен
Изминалата ловна година бе доминирана от Covid-19, а перманентно налаганите ограничителни мерки с различен интензитет направиха лова труден в пандемията. Присъствието на ловците по полетата бе рехаво, а това се забелязва и в отчетите.
Своя отпечатък даде и африканската чума по свинете. Затова и отстрелът на дива свиня в региона е в пъти по-слаб в сравнение с предходни години. В Бургаско – той е 12 % от планираното или точно 24 диви свине. Дивечовото месо, изследвано след отстрела, показало, че няма наличие на африканска чума. Това дава основание на ловците да вярват, че ловищата скоро ще се изчистят от заразата и дивите свине ще се завърнат в традиционните си местообитания.
Лалка КИПРОВА