„Радвам се, че габровското ловно-рибарско сдружение „Чардафон” започна да показва една постоянна популация на благородния елен в ловностопанския си район” – каза Живко Жеков, специалист по лова на сдружението, след завръщането си от Осмия преглед на паднали рога от благороден елен в ДЛС „Воден-Ири Хисар“ 2023 г.
Благодарение на него и на осъзнатия смисъл да се събират паднали рога на благородния елен, за втора година СЛРД „Чардафон”, единствено от ловните сдружения в НЛРС-СЛРБ, заедно с ловните стопанства, показва паднали рога, събрани в ловния район на Габрово.
За разлика от предишните две години, тази година в каузата се включват още трима колеги, също толкова сърцати поклонници на природата и дивеча.
В екипа са Преслав Петков и баща му Ивайло, както и завършилия Лесотехническия университет Иван Иванов (но не е член на сдружението). Те обхождат района, за да съберат „пъзела благороден елен”, който с голяма амбиция пръв започва да реди Живко Жеков.
Той споделя: „При всяка находка от паднали рога тържествувахме, защото всеки рог допълва историята на развитието на благородния елен при нас. Искаме да покажем, че в нашия Предбалкан този вид също има добри трофейни заложби.
Казвам Предбалкан, защото благородният елен освен на територията на Габрово се развива и на територията на ДЛС „Росица” и ДЛС „Тодорчетата” – зимуване, брачен период, мигриране за храна. Така че заслугите са общи, а трофейните качества показват грижите на ловците и на ловните специалисти в стопанствата.
За нас особено важна бе оценката на труда ни накрая, когато успявахме да наредим падналите рога от 2021 г. насам и да видим не само миналото, но и бъдещето на благородния елен.”

Габровското сдружение показа в Осмия преглед на паднали рога от благороден елен около 350 кг рога. Подбрани са най-добрите и най-едрите, без да бъдат представени малките.
„Миналата година лично аз, отново от името на сдружението, тъй като рогата бях събрал на територията на габровския ловностопански район, закарах във „Воден- Ири Хисар” около 150 кг рога” – припомня началния си ентусиазъм Живко.
Накрая той сподели болката си:
„Има хора, които също излизат и намират рога, за които и не подозираме, че са събрани, но после тези рога отиват някъде. Напоследък това се превърна в силно развит бизнес. Рогата потъват в неизвестност и от това ми е много болно.
Защото, като стопани на района, по този начин не можем да видим състоянието на благородния елен. Затова призовавам всички събирачи да покажат намерените рога, за да можем да оценим правилно състоянието и развитието на благородния елен. Не е необходимо да се крият.
Те сигурно знаят какъв е редът – в едномесечен срок от прибирането на рогата от гората трябва да ги регистрират в съответното държавно, ловно или горско стопанство, като ще заплатят по 1.50 лв. на килограм. Тези рога остават за тях и с тях те могат да правят каквото си искат. Нашата молба е само да ги покажат, за да можем да натрупаме повече история за благородния елен и за това какво се случва в гората с дивеча, който е наша грижа“.
Мариана МАНДИЧЕВА