Орнитолозите забелязали на Атанасовското езеро край Бургас 2 дългоклюни вретенара. За последен път те са виждани на Балканите в Гърция през далечната 1962 г. Според орнитолозите птиците са прелетели над 10 хил. км, за да стигнат до Бургас.
Дългоклюните вретенари били засечени на 15 декември при наблюдение на птиците в Атанасовското езеро. Видът се причислява към скитащите птици. „Те са с едро тяло, обикновено са с дълги крака и дълги човки”, обяснява д-р Петър Янков от БДЗП-Бургас. Орнитолозите разказват, че дългоклюният вретенар се размножава в най-северните части на Америка, Аляска, Сибир, Северозападна Канада. Птиците гнездят в блатисти места. „Хранят се с безгръбначни животни, които живеят в тинята. Правят гнездото си на земята, снасят 3 яйца. Обикновено женската птица мъти и отглежда малките”, казва Петър Янков.
Експертите предполагат, че птиците са мъжка и женска въпреки еднаквото оперение, но отхвърлят възможността да създадат поколение в Атанасовското езеро. „Едната птица е малко по-дребна, което ни навежда на мисълта, че това вероятно е женската птица. Да гнездят тук е невъзможно. Всички птици имат строго определен гнездови ареал. Той е постоянен от милиони години”, обясни още Яков.
Според орнитолозите двойката птици ще останат у нас, докато езерото им осигурява храна и спокойствие.