Войната в Украйна не стихва и затова тя стана тема на Управителния съвет на новия Междурегионален комитет за Европа, Северна и Централна Азия (ICENCA) към Международния съюз за защита на природата (IUCN), чийто член е и НЛРС-СЛРБ.
Част от IUCN е украинската организация „Околна среда, хора, закон“ (EPL), както и 17 индивиуални члена. Двамата съпредседатели на ICENCA изразиха своята подкрепа и съпричастност с тях още на 9 март.
От ICENCA информираха, че на 30 март са организирали конферентен разговор с директора по развитието на ЕPL заедно с регионалните директори на регионалните офиси в Белград и Брюксел, за да се изследват възможностите за мобилизиране на членовете на IUCN да предоставят помощ на колегите си в Украйна.
Било е предложено IUCN да осъществи мисия в Украйна в подходящо време, в която да участват експерти към съответните комисии и организации членки, които да направят оценка на екологичните щети на цялата територия на Украйна. Участниците в разговора са отчели, че координираните независими действия на IUCN ще осигурят достоверност на подобен широкообхватен доклад. Изготвянето на въпросната оценка трябва да бъде последвано от екшън план за възстановяване и неговото прилагане.
Подготовката за изготвянето на оценката за екологичните щети, нейното прилагане и формулирането на екшън плана за възстановяване ще трябва да бъдат осъществени заедно с международната общност от дарители, членовете и комисиите на IUCN, за да осигурят финансиране на цялата програма от самото й начало.
По време на разговора са били направени следните предложения.
На първо място – одобряване на инициатива за оценка на щетите върху околната среда, която ще извърши IUCN. Това може да направи Секретариатът и/или Съветът на организацията. В документа трябва да се опомене и съответното звено в рамките на IUCN, което ще осъществи инициативата.
На второ място следва формулиране на техническите параметри за оценката. Това трябва да бъде направено сравнително скоро, като се използва експертиза в рамките на мрежата на IUCN.
Прилагането на въпросните действия следва да се извърши в две фази. Първата предполага широкообхватна първоначална оценка на екологичните щети, която да започне скоро сред одобряването на инициативата и техническите параметри, които може да се базират на сателитни снимки и информация от други надеждни източници.
Втората фаза – ръководена от експерти мисия в Украйна, ще стане възможна, когато е безопасно такава да бъде осъществена. Физическото присъствие на терен ще се случи след края на войната. Тази фаза може да отнеме значително повече време за реализиране от предходните действия.