Първото по рода си мащабно изследване на реки и степента на замърсяване от фармацевтични продукти шокира с обявените резултати. Изследвани са 258 реки в общо 104 държави от целия свят. Анализите на биолозите, публикувани в сп. „PNAS“, показват, че замърсяването взема застрашителни размери и вече се превръща в сериозна заплаха за околната среда и здравето на хората.
Екип от учени от Университета в Йорк, Великобритания, под ръководството на д-р Джон Уилкинсън, са провели изследването и са анализирали евентуалните последици за живота в реките от такъв тип замърсяване, както и отражението върху хората. Отпадъчни фармацевтични продукти попадат в реките поради занижени екологични критерии в производството или недостатъчен контрол. По тази причина 25% от изследваните по света реки са замърсени и с токсичност, която крие рискове за здравето на хората.

Интересно е, че дори и в развити в индустриално отношение страни са отчетени силно замърсени реки. С най-високо съдържание на токсични вещества в Европа се е оказала река Мансанарес, която преминава през испанската столица Мадрид. В САЩ най-замърсените реки са на територията на щата Далас. Други страни, попаднали в челото на „черния списък“ с най-мръсни речни води са Индия, Китай, Пакистан, Боливия.
Учените са дали и обратния пример – на реки без каквито и да е следи от токсични елементи. Такава река е регистрирана в Исландия и това едва ли е учудващо, предвид географското разположение на страната и високата екологична култура на населението. По-скоро интерес представлява друга река във Венецуела. Там замърсяване липсва, понеже местното население все още живее в дива среда и не е запознато със съвременната фармацевтика.
Изследователите предупреждават, че замърсяването с фармацевтични продукти е „глобална заплаха“ за околната среда и здравето на хората. При попадането на антибиотиците във водите се увеличава вероятността бактериите да развият антимикробна резистентност. От Световната здравна организация също изразяват становище, че това е голяма опасност за човечеството.
Ивайло Димитров