На 25 ноември завърши 19-ата конференция на CITES – Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (COP19). Тя се проведе в Панама. CITES регулира международната търговия по начин, който да гарантира, че търговията със застрашени видове е законна, целесъобразна и не застрашава съществуването им.
Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) в тясно сътрудничество със своите партньори – Safari Club International (SCI), фондация Safari Club International (SCIF), Dallas Safari Club (DSC), Северния ловен съюз и други организации за устойчиво ползване на дивечовите запаси призоваха за законна и целесъобразна търговия и поставиха акцент върху ценния принос на лова за опазването на природата в световен мащаб.
В рамките на 2 седмици повече от 2000 делегати дебатираха по различни теми. FACE участва в дискусиите за някои изключително важни животински видове – хипопотам, южен бял носорог, африкански слон и теми от ключово значение като поминъка, участието на местните народи и общности в процесите, свързани с CITES, както и квотите за ловни трофеи от леопард.
ВАЖНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ СОР19 – ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЯ В СПИСЪЦИТЕ
Хипопотам (Hippopotamus amphibius) – предложение 1
Първоначалното предложение да се премести хипопотамът от Приложение II в Приложение I беше променено. Според ревизираното предложение хипопотамът трябвяше да остане в Приложение II с анотация за нулева квота за износ на диви представители на вида с търговска цел. След дълги дискусии участващите делегати отхвърлиха предложението.
Южен бял носорог (Ceratotherium simum simum) – предложение 2
Намибия предложи да прехвърли своята популация от южен бял носорог от Приложение I и Приложение II с анотация за екслузивните цели на международната търговия с живи индивиди единствено за опазване на вида на място, както и за ловни трофеи. Беше приет ограничен вариант на оригиналното предложение, който предвижда придвижване на живи индивиди за опазване на вида само в природния и исторически ареал на разпространение на белия носорог в Африка.
Африкански слон (Loxodonta africana) – предложение 5
Предложението да се прехвърлят 4-те популации на слоновете, поместени в Приложение II, в Приложение I, бе отхвърлено от делегатите. Подобно предложение бе обсъждано на предни конференции на CITES. Популации от слонове в страни в Южна Африка, в това число четирите популации от Приложение II, или нарастват по численост или са с постоянни стойности за разлика от тези в други части на Африка. Прехвърлянето на популациите на слона в тези страни в Приложение I има малка полза от биологическа гледна точка и още по-малка полза от гледна точка на управлението на запасите в дивата природа.
РАБОТНИ ДОКУМЕНТИ
Квоти за ловни трофеи от леопард
Конференцията бе поканена да промени резолюцията за „Квотите за ловни трофеи от леопард и кожи за лична употреба“ като промени квотата за Етиопия от 500 на 20 трофея, както поиска самата Етиопия, и да премахне квотите за Кения и Малави по тяхно настояване. Заседаващите делегати приеха препоръките на постоянната комисия и бяха подновени наскоро приетите решения от 18-ата конференция на CITES, в които бяха наложени минимални измененния.
Механизми за участие на селските общности в CITES
Участниците в Конференцията на CITES отхвърлиха предложението, направено от Свазиленд, Намибия и Зимбабве за установяването на Постоянен комитет на селските общности към CITES за директното участие на селските общности в процесите на взимане на решения от страна на CITES. Делегатите в конференцията решиха, че внеслите предложението могат да се обърнат със своите искания към някоя от работните групи, за да се изготви метод въпросните групи да се включат в дейността на CITES.
Камбоджа, Свазиленд, Намибия и Зимбабве предложиха промяна на приета в миналото резолюция, за да включат поминъка и сигурността на прехраната като фактори, които трябва да се вземат под внимание при предложения за промяна на приложенията. Това предложение бе отхвърлено от тези делегати.