Инвазивните чужди видове могат да подкопаят усилията по опазване и възстановяване на природата в ЕС. Освен да предизвикват големи щети на природата и икономиката, много инвазивни видове също представляват заплаха за хората и дивия свят. От 1872 вида, които към момента се смятат за застрашени в Европа, 354 са застрашени от инвазивни видове.
Без ефективни мерки по контрола темпът на инвазията и рисковете, които те представляват за природата и здравето, ще продължат да растат. Инвазивните видове са проблем за застрашените местни видове, които използват същата хранителна база или намаляват поради комбинация от фактори, като промените в климата, загубата на хабитати или болести.
Като част от Стратегията за биоразнообразие на ЕС за 2030 г. Европейската комисия си е поставила за цел да осъществи прилагането на Регулация за инвазивните чужди видове в ЕС. Навлизането им в европейските държави трябва да бъде намалено и където е възможно – елиминирано. За възстановяване на загубите в областта на биоразнообразието управлението на вече установили се чужди инвазивни видове също е изключително важно. Целта е да се намалят с 50 % видовете от Червения списък, които те застрашават.
Според член 12 от Директивата за птиците (2013 – 2018 г.) инвазивните видове оказват силно негативно влияние на общо 116 вида птици, от които 33 са обект на лов. От тези 33 вида 21 имат застрашен статут от различна степен, като 18 от тях са мигриращи, а 3 водят уседнал начин на живот.
Европейските ловци имат ключова роля за предотвратяването, намаляването и управлението на инвазивните чужди видове. Обучените ловци са важно звено за ранното откриване, бързото отреагиране и ликвидирането на въпросните видове. Това е от особено значение, когато е застрашено съществуването на представители на застрашени местни видове.