В миналото риболовът е бил престижна и доходна професия, в която не е било трудно да се реализират и млади хора. В днешни дни картината е различна. Големите европейски риболовни компании все по-трудно наемат на работа младежи. Рибарската професия губи авторитета си, а ангажираните в нея застаряват.
Анна Карлсън, социален и икономически експерт в Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (FAO), коментира тенденцията така: „От най-новите данни знаем, че през 2020 г. само 10% от рибарите в Европа са били под 25-годишна възраст. Това е сериозен спад от 17% в сравнение с 2018 г. Ситуацията действително е притеснителна…“
„Твърде малко млади хора идват в нашето риболовно училище. Застаряващата работна сила поставя големи предизвикателства пред устойчивостта в бранша и може също така да доведе до намалени икономически и социални ползи“, добавя Есбен Свердруп-Йенсен, президент на Европейската асоциация на производителите на риба.
Около 190 хиляди души в цяла Европа са били заети в сектора на рибарството и аквакултурите през 2018 г, И в числеността на хората в рибарския бранш има спад за отчетните две години. Това не е толкова притеснително, понеже с въвеждане на все по-съвременни технологии в риболова се намалява и нуждата от обслужващ персонал.
Но професията е трудна, това е безспорно. С ранно ставане сутрин, с нощен труд при всякакви атмосферни условия и през всички сезони, с големи физически усилия. Често се налага обработването на рибата да се прави още на борда на кораба. Не е като да работиш на компютъра в офис, каквито са предпочитанията на повечето млади хора.
Как да се върне авторитета на професията рибар? Най- вече с адекватно заплащане, съобразено с вложения труд. Но с оглед на намаляващите рибни ресурси и налаганите рестрикции в улова това няма да е лесно решение. Освен да се разчита на субсидии от отговорните институции.
Ивайло ДИМИТРОВ