Отстрелът на дива свиня в ловните полета, които граничат с Турция, е пред провал. Само 10-15 % от ловците излизат да ловуват групово на дива свиня в граничните райони на Странджа и Сакар. Причината е мигранският натиск от Турция. Бежанците през последните месеци станаха твърде много. По пътя си ловците често срещат огромни групи от хора. Мигранти кръстосват горските райони на бургаските села Индже войвода, Крушевец, Ново Паничарево и оставят след тях огромни поражения върху природата.
„Ловците се оплакват, че дивечът е уплашен и го няма. Страх ги е да излизат и да стрелят. Не знаят в крайна сметка какво ще се случи – дивеч или мигрант ще изскочи от шубрака“, коментира Невен Каравасилев, ръководител на бургаското сдружение на ловците и риболовците „Лебед”.
„През настоящия ловен сезон рискът от инциденти е много по-висок заради засиления мигрантски натиск“ – затова предупреди преди дни и кметът на крайграничната община Болярово и председател на ЛРС-Болярово Христо Христов. – В нашето сдружение има около 500 ловци, които не са малко. Освен от общината, имаме и външни представители от Бургас, Ямбол, Сливен, така че това е едно голямо сдружение с много традиции и с добра организация по отношение на лова. Не са малко случаите, в които ловците, докато са на ловен излет, срещат мигранти в района“, обясни Христов.

Да провери как се ловува на границата на място в дружина Крайново отишъл специалистът по лова на боляровското сдружение Николай Вълчев. Не успели да се съберат достатъчно ловци за един излет и затова отишъл във Воден, Ямболско.
„Стоим по пусиите, кучетата лаят, ние мислим, че са диви свине , а от шубраците излизат хора”, разпалено обяснява Вълчев след опасния лов в ловностопански район, който граничи с държавната граница. Въпреки трудностите този ловен излет се увенчал и със слука. Да отстреля 60-70 килограмов приплод на дива свиня късмет имал Милен Милев.
В боляровското ловно сдружение са направили специална среща с председателите на дружинките да извършват по-задълбочени инструктажи за безопасност преди всеки ловен излет и да обръщат специално внимание на това, че в горите по границата е пълно с хора. Воден, Крайново, Странджа и Голямо Шарково са дружините, чиито ловни полета граничат с границата.
Има дружини, които от откриването на сезона на сезона нямат нито един реализиран ловен излет. Такава е и дружината на ръководителя на бургаското сдружение Невен Каравасилев. Той членува в дружинката на село Евренозово, което се намира на границата. Там движението е постоянно и това, че няма инциденти се дължи на огромната отговорност на ловците. Опасността по погрешка да бъде застрелян мигрант вместо дивеч е голяма. Постоянното движение плаши дивите животни и реално дивеч в гората с мигранти няма.
Като илюстрация за това колко мигрантския натиск в ловищата местните сочат данните от района на двата гранични полицейски участъка – Малко Търново и Средец – само заловените мигранти са между 500 и 1000.
„Режимът на ловуване е тотално нарушен. Организацията сега е свързана с множество писма и графици с имена на ловци и номера на коли и постоянен контакт с гранични полицейски участъци. Работим добре с граничарите – те разчитат на нас, но режимът е административно тежък, а ловът – опасен”, обясни Каравасилев.
Пред провал е и организираният ловен туризъм. Бургаското сдружение има заявки от постоянни клиенти от Франция и Италия, които идват в Странджа в края на октомври – началото на ноември за лов на бекаси по линия на ОЛТ.
ЛРС-Малко Търново също разчита на средствата, които постъпват от ОЛТ от лова на бекаси. Знайно е, че хабитатите на дивата свиня и на бекаса са едни и същи. И че няма как да предоставиш на ловец, дошъл за лов за бекас, организиран ловен туризъм с всички условности на усложнената гранична ситуация у нас заради засиления мигрантски натистк.
Лалка Кипрова
Анелия Славейкова