Многобройните баластриерни водоеми, пръснати в покрайнините на големите градове, както и по поречието на някои реки, отново стават интересни за риболовците. Това е така, понеже попадат в разрешителния списък и в голямата си част са достъпни по време на въведената пролетна забрана за риболов.
Оформили са се вследствие на изкопни дейности през годините назад. Завиряват се от подпочвени води, а има и проточни, с преминаваща река през тях. Някои са действащи, но повечето са изоставени, след като изкопните работи са преустановени. Впрочем, занемарените обрастват с времето, природата настъпва и по бреговете, и във водата, а това ги прави още по- диви и привлекателни за риболовците.
Къде има такива водоеми? Около столицата бяха десетки, започнаха безумно засипване (но, подготвено откъм всякакви разпоредби на висши държавни инстанции) и някои вече са заличени. Но все още има няколко големи баластриери, до които
достъпът е свободен
и при тазгодишната пролетна забрана за риболов. Това са и най-интересните обекти в района на столицата сега. Баластриерите ги има и в Пловдивско, Пазарджишко, Старозагорско, Сливенско, Плевенско. С оглед на естеството им, някои са с доста сериозни дълбочини и начупен брегови релеф.
Откъм рибни ресурси ситуацията е интересна. Понеже са стари водоеми, оформени още от времената на социализма, в тях
има всякакви риби
Включително сомове, щуки, шарани. Все пак да се търси целенасочено трофеен екземпляр или поне риба от „тежка категория“ не е никак лесна работа. Трябва си време, сериозна подготовка и задължителната доза късмет.
Рибите от всекидневието, с които се забавляват повечето риболовци, са уклеи, бабушки, червепоперки каракуди, платики, костури. Е, някъде може да отсъстват някои от изброените видове, за сметка на присъствие на други, но като цяло такава е картината по тези водоеми.
Практикува се всякакъв риболов
Разбира се, най-многобройни са плувкаджиите и това е съвсем в реда на нещата. Кой с директен телескоп, кой с болонеза или мачова въдица. Всеки според предпочитанията си. Но все по-често по бреговете ще се видят и фидеристи, които даже са в състояние да бият по улов плувкаджиите. Присъствието на хищници пък мами и хора със спинингови въдици.
Напредващата пролет е благодатно време за риболов по баластриерите от всякакъв тип. Вярно е, че тече процес на възпроизводство за повечето от изброените шаранови риби, но до хвърляне на хайвера те са много активни. След брачната мисия им трябва малко отдих, да речем седмица или две, после пак са влезли в ритъм и са на разположение.
Адекватно приготвена захранка
подавана регулярно на подходящи порции, е гаранция, че на мястото ще се събере риба и най-вероятно ще се отзове на поканата. Примамките сега са пинки, бели и торни червеи. Всички от изброените масови риби ще ги възприемат. Е, ако покажат някакви капризи и не приемат животинската стръв, може да се търси решение с някои специалитети на хлебна или зърнена основа.
Риболовците, предпочели да се забавляват с въдица по баластриерите, обикновено не са претенциозни. Каквато риба има на разположение – добре дошла. По-важното е да има занимавка, да има живот в плувката и в хода на деня да си „начешат крастата“. Даже някои с готовност обръщат живарника в края на излета и връщат рибите там, където им е мястото. Е, ако решат да си вземат рибка за семейна почерпка – това си е тяхно право и никой не бива да ги вини…
Даниел ДОНКОВ