Милка ДЕНЕВА
Злосторници се целят с въздушни пушки по корморани, лебеди, чапли, настанили се по поречието на Янтра в района на града
Още по време на ловните излети за водоплаващ дивеч ловците от сдружение „Ловно-рибарско дружество „Сокол 1884” във Велико Търново се увериха, че тези пернати са повече от миналата зима. Явно заради ниските температури на север по-големи ята зеленоглави патици, гъски и други разрешени за отстрел долетяха у нас и се настаниха в незамръзналите части на реките и водоемите.
Повече водолюбиви птици установи и тазгодишното им преброяване, в което участваха не само еколози, но и ловно-рибарски сдружения. Във Великотърновска област те проследиха каква е числеността на тези пернати, какво е видовото им раз нообразие, къде могат да се видят, как да се опазят от пакостници и хищници.
Както обикновено, най- предпочитано място за водолюбивите пернати и тази зима са Дунав, Янтра, Росица и незамръзналите части на по-големите язовири, най-вече „Ал. Стамболийски” и „Йовковци”. По-малките водоеми и част от реките, където водата не е много, бяха замръзнали изцяло.
Установено беше, че най- много са зимуващите диви гъски, най-вече голямата белочела. Не са малко и други видове – червеногушите гъски, малката белочела гъска, къдроглавият пеликан, червеноглавата потапница, ледената потапница, които са световно застрашени. Всяка зима те могат да се видят на подходящи за тях места.
Най-много водолюбиви птици са забелязани по Дунав. Въпреки ледохода, по реката има струпване на такива пернати, които я харесват за убежище през зимните месеци. Преброителите видяха големи и малки корморани, чайки, също и още един вид пеликани – къдроглави, който е световно застрашен вид. От по- редките водолюбиви птици бяха преброени звънарки, кафявоглави потапници.
Ниските температури през януари несъмнено оказват влияние върху пернатите. Не само преброяващите забелязаха изморени птици, повече от тях върху ледени блокове в Дунав, Янтра, Росица, но в различните екологични организации се получават сигнали за премръзнали екземпляри. На тях се оказва необходимата им помощ, за да оцелеят.
А след като ловците нямат право да стрелят по голяма част от водолюбивите птици, те следят и други да не посягат на тях. Жители на Велико Търново разказват, че злосторници се целят с въздушни пушки по корморани, лебеди, чапли, които са се настанили по поречието на Янтра в района на града. Засега обаче не са открити убити птици.