В края на октомври беше издаден официалният доклад за екологичната мрежа „Натура 2000“. В доклада се отчита положителното развитие на вълчите популации, но в същото време оценките на консервационния статус на вълка показват различна картина. Логично специалистите си задават въпроса защо.
Докладът описва в детайли периода 2013-2018 г. както от консервационна, така и от популационна гледна точка. Данните са събрани на базата на информация, подадена от страните членки на ЕС в съответствие с член 17 от Директивата за местообитанията.
Докато тенденциите за числеността на популациите са предимно неизвестни за повечето групи диви животни, докладът подчертава, че числеността на евразийския бобър и вълка в ЕС показват увеличаващи се тенденции за популациите и са сред основните бенефициенти на прилаганите мерки.
Глиганът на сал се оказа макет сниман в Полша (СНИМКИ)
В общ план предприетите мерки за растежа на популацията, възстановяването на хабитатите на видовете и няколко проекта LIFE водят до положително развитие на следните едри хищници в няколко държави-членки: кафява мечка, вълк, иберийски и евроазиатски рис в няколко държави-членки.
По-рано тази година Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) внимателно изследва чл. 17 във връзка с докладите за вълка в Директивата за хабитатите. На база на сравнителен анализ резултатите показват отбелязания напредък не само по отношение тенденциите в популациите, но също и в качеството на местообитанията и разширяването на ареала им. Въпреки това тази изключително положителна тенденция не е отчетена в оценките на цялостния консервационен статус на страните членки. Консервационният статус е от изключително значение, тъй като служи като барометър за това как страните-членки постигат основните цели на Директивата за хабитатите и влияе значително на управлението и опазването на видовете на национално равнище.
В сравнение с резултатите от европейския доклад „Състоянието на природата ‘2015“ оценките на популациите с положителен консервационен статус са намалели от 19 (2007 – 2012) на 18 (2013 – 2018). За същия период броят на докладите с отрицателна оценка за състоянието на вълка се увеличава от 13 на 19. Това се дължи главно на увеличения брой нови доклади, произтичащи от увеличаването на ареала на вълчите местообитания.