В отчетния доклад на УС на сдружение „Ловно-рибарско дружество „Сокол” в Полски Тръмбеш, представен от неговия председател Александър Коев, беше направен подробен анализ на свършеното и несвършеното през отминалия ловен сезон.
Последните години са трудни за ловците най-вече заради появата на АЧС, която намали запасите на дивите свине, съответно и отстрела. Свършеното от полскотръмбешките дружини през отминалия ловен сезон не е достатъчно. Отстрелът е незадоволителен, особено на дивите свине.
Статистиката показва,че са отчетени едва десет екземпляра, може би най-слабата слука през отминалите години. Най-добре са се справили ловците от с. Петко Каравелово с четири повалени животни. Дружините в селата Обединение, Павел и Раданово имат по две. Останалите 12 не отчитат нито един успешен изстрел.
По-добре е сдружението с отстрела на пернатия дивеч. Отчетени са повече от половината предвидени фазани.
Не са малко и отстреляните пъдпъдъци. Както обикновено, по-слаба е слуката с другите прелетни птици – гургулици, гривяци.
Колкото до водоплаващите, само осем дружини имаха слука с тях. Слуката им е повече от 270-зеленоглави патици. Най-успешни се оказаха дружините в Страхилово със 159 пернати, във Вързулица – 35, Обединение – 22.
В доклада беше отчетено, че дисциплината в полскотръмбешките дружини е на необходимото ниво. По време на ловните излети правилата се спазват и не е имало неприятни инциденти.
На годишното отчетно събрание беше поставен и въпросът за членския внос за следващата година. Представителите на дружините единодушно взеха решение той да бъде 10 % от МРЗ.
И в бъдеще едно от задълженията на ловците от ЛРС-Полски Тръмбеш ще бъде да наблюдават каква е популацията на дивеча с надеждата, че запасите, особено на дивите свине, ще се увеличават. Предизвикателствата, които засягат не само ловното движение, не са малко. Те трябва да се посрещат, проблемите да се решават, да се защищават дивечът и природата, за да има в бъдеще по-добре резултати по време на ловните излети.
Милка ДЕНЕВА