Гората е твърде обичан персонаж от поети, писатели, художници. Гората е вдъхновителка за всички, които са зърнали нейната красота, пили са от студените й извори, отмаряли са под нейните сенки. В нея и историята ни оживява – страшни хайдути в усоето й се крили и битки водили…
Хората песонифицирали гората и все в човешки образи, разговаря ли с нея и закрила й искали. А когато трябвало да отсекат дърво, сваляли шапка пред него и го молели за прошка. Да, в миналото романтиката, мистиката и митовете се преплитали, но общата нишка в тях е обичта към гората.
Гората е жизнената среда на човечеството, но днес, оковано от златния телец, то е забравило за нейната животворяща роля. Сече човекът, без да се замисля какво ще остане за поколенията, обезобразява балканите, пали, без да го е грижа, че унищожава хиляди декари горски площи и много, много живот в тях. Срещу безотговорника обаче застават хиляди природозащитници, които ги е грижа за зеленото богатство, защитават го и залесяват опустошените от пожарите площи. Сред тях са ловците, за които опазването на гората е кауза, защото освен красота и жизнена среда за хората, тя е и дом за дивеча.
Инж. Павли Богдански, директор на Регионалната дирекция по горите в Ловеч пред в. „Наслука“: Нашите усилия и усилията на ловно- рибарските сдружения водят до успехи в лова!“
Инж. Богдански, какви са взаимоотношенията на горските стопанства и РДГ- Ловеч с ловно-рибарските сдружения в региона?
-Взаимоотношенията на дирекцията с 16-те ЛРС по традиция са много добри. Това се изразява при редовно събиране на Съвета по лова в дирекцията и в ежедневните контакти. Тези взаимоотношения са пренесени и на по-ниско ниво, между дружинките и горските стопанства, така че бих казал, че нашата дирекция в това отношение е за пример и затова имаме и много успехи. В ловните сдружения има добри запаси от дивеч, в някои изключително добри, има ред в ловуването, но има, разбира се, и санкции. През миналата година имаме 87 акта, написани за нарушения по лова, най-често за ловуване без разрешителни. Имаме конфискувани моторни превозни средства и ловни оръжия. Общите усилия, които полагаме, за да има ред, водят до успехи в лова.
Как се справяте с бракониерските прояви в лова, с незаконната сеч и с горските пожари?
-2300 са всички преписки за горите и за лова за миналата година. Само от началото на 2017 г. са над 1000. При пожарите трудно се прави превенция, защото най-често възникват не от запалване в гората, а при запалване на сухи треви в пустеещи земеделски земи и оттам пожарите навлизат в горските територии. През миналата година имахме значителен брой пожари, около 60, но с много малки щети, защото навреме се овладяха и бяха най-често низови.
Практика ли е незаконната сеч на територията на дирекцията?
-Незаконната сеч в някои райони на дирекцията е осезаема, но това е по-скоро от народопсихологията. Най- много нарушения има в община Луковит, Червен бряг, Угърчин, Плевен, но само в отделни населени места. Пак казвам, това се дължи на самите хора.
Каква е политиката на РДГ-Ловеч относно залесяването?
-Залесяването се прави там, където има такава нужда. Ако преди 50 години масово са залесявани по 20-30 хил. дка годишно в дирекцията, сега годишните залесявания са средно по 1000-2000 дка, там, където няма естествено възобновяване. В момента политиката на горите е да се водят възобновителни сечи с цел да се разчита на естественото възобновяване.
Вашите препоръки към ловците?
-Искам да им пожелая наслука през 2017 г., но преди това трябва да им кажа да полагат грижи за дивеча. Тази зима беше тежка и във всички сдружения беше застъпено подхранването на животните. Ако искат да има дивеч и успешни ловни излети, трябва да полагат много грижи и им пожелавам да го правят от сърце и да запазят добрите традиции, които има в региона.
Разговора води
Симеон СТЕФАНОВ