Има я в почти всеки равнинен водоем със стояща вода – голям язовир, баластриера, старо речно корито, езеро или малко микроязовирче. Лови се по всички познати методи, но дали е толкова сигурна цел…
В днешно време каракудата вече не е онази лесна и общодостъпна риба, с която даже и децата прохождаха в риболова. Сякаш с времето се изхитри, нашата каракуда стана мнителна и претенциозна, налага специфичен хранителен график, който мени през сезоните. Изглежда и тя се вживява в ролята на синоптик и при предстоящо влошаване на времето се отдръпва.
И все пак каракуда все още може да се хване, даже
да се направи приятен риболов
ако човек подходи сериозно към подготовката и избере оптималната тактика. Да видим какъв подход бихме приложили през пролетта. Сега се търси на къса дистанция, в близост до брега или сред крайбрежна растителност от шавари, тръстики и други укрития. Там хем намира удобни места за предстоящо мръстене, хем си набавя храна, хем е защитена от набези на хищници.
Практиката показва, щом водата се затопли до 12-14 градуса може да се проведе сполучлив риболов на каракуда. Най-вероятно това ще се случи към края на март, а още по-сигурно в началото на април. Задължително се търси
удобна просека сред растителността
а ако няма такава, стръвта може да се презентира в отвес, между стъблата на шаварите или непосредствено до тях. Има риск от закачане на въдицата, но той трябва да се поеме. Отдалечи ли се примамката от „златната мина”, нищо чудно да се стигне до напразно очакване и разочарования.
В такива ситуации уместно е
да се избере директен телескоп
понеже лесно се борави по вертикалата, стига полосата във височина да е чиста и да няма съприкосновение с надвесени клони. Може да се лови и с обикновен прът с макара. Това ще позволи по- голяма мобилност по брега и възможности да се облови по-обширна територия. Ако водата е размътена от пълноводие или вследствие на пролетни валежи, нуждата от стриктна маскировка отпада. Но ако е бистра, ще се наложи повечко внимание – ограничени действия по брега, безшумно придвижване, адекватно на околната среда облекло.
Не трябва да се забравя, че сега ще се лови на малка дълбочина, може и под метър, а ако плашливата риба усети човешко присъствие, нищо чудно да остане пасивна и мнителна.
С оглед на всичко това трябва да се внимава и със захранването. Ако ще се ползва някаква фирмена храна, да е в разумни количества и в тон с дънния грунт. При бистра вода е по-добре да се стрелят само малки дози бели червеи или да се пускат в отвес омесени с почва накълцани торни червеи и оформени на топчета с големина на орех.
Хранителното петно да не е голямо
Не повече от метър в диаметър. Колкото по-концентрирано се подава храната, толкова по-добре. Разбира се, примамката трябва да се спуска точно там, за да има ефект. Залага се изцяло на жива стръв – торни или бели червеи, а може и комбинации от тях, ако във водоема присъстват по-едри каракуди. Животинската стръв е предпочитана през пролетта, заради нуждата на рибата от протеини.
И накрая един чисто тактически трик: може да се обособят две хранителни петна на близки позиции и да се редуват от време на време. Това се налага ако от избраното място се хванат няколко каракуди, но с предизвикания шум при ваденето останалите се стресират и кълването спре. Все пак при пролетния риболов е важно да се търси динамика.
Даниел ДОНКОВ