На 16 март в онлайн формат се състоя дискусия за бъдещето на Общата селскостопанска политика(ОСП) на ЕС до 2027 г., Зелената сделка на Европа (с краен срок 2030 г.) и теми, свързани с евентуалните последици от горепосочените генерални политики на ЕС. Участници в събитието бяха Януш Войчеховски, еврокомисар по селското стопанство; Фредерик Ламбер, представител на френското министерство за земеделието и продоволствията, отговарящ за европейските и международни политики; финландският евродепутат Елзи Катайнен; Моника Небеска – изпълнителен директор на една от големите чешки земеделски и фермерски кооперации; Джереми Уейтс – дългогодишен генерален секретар на Европейското бюро по околна среда и проф. Алън Бъкуел, директор на изследователския отдел към фондация RISE.
Благодарение на Зелената сделка по-лесно ще се опазва околната среда
Встъпителната реч бе на Януш Войчеховски. Една от основните тези, които застъпи той, бе че Зелената сделка на Европа дава шанс на средните и малки ферми да продължат успешно своята дейност, тъй като са по-щадящи спрямо околната среда. Той също така подчерта, че за периода 2020-2027 г. по ОСП на ЕС се осигуряват 400 млрд. евро, а също така са достъпни средства и от други фондове, така че заложените амбициозни планове за земеделие, щадящо околната среда и постигане на по-добро състояние на дивите животни да не бъде проблем на финансиране, а на по-добра организация и на следване на съответните приоритети, заложени в стратегията.
Моника Небеска, представяйки своята дейност и позиции, подчерта, че в нейната кооперация, където средната възраст на служителите е 32 г., се спазват възможно най-високи екологични стандарти. Въпреки това тя подчерта, че за да се изпълняват подобни стандарти като тези, предвидени в ОСП 2020-2027 г., дадено търговско предприятие трябва да има гарантирана финансова стабилност. Тя също така предложи прецизиране на термините малка, средна и голяма ферма.
Елзи Катайнен подчерта, че една от основните цели, освен намаляване на щетите върху околната среда трябва да бъде запазването и повишаването на качеството на храната, която се произвежда в ЕС. Според нея това ще гарантира запазването както на вътрешните, така и на външните за ЕС пазари.
Професор Алън Бъкуел изказа категорично мнение, че намаляването на вредите върху околната среда от земеделието трябва да е основното перо във финансовата рамка на ОСП 2020-2027 г., тъй като нанасяните щети са сериозни, а много средства се пренасочват по други начини към бенефициентите.
Джереми Уейтс изтъкна, че според него връзката между ОСП и Зелената сделка тепърва трябва да бъде изградена, тъй като към момента тя е блокирана по редица параграфи. За него от особена важност е да се постигнат измерими цели по отношение на околната среда, които да бъдат отразени и в законодателствата на отделните държави. Друга важна цел, която той подчерта, е да се избягват комуникационни пропагандни механизми, за да се отчитат резултати, представляващи действителността по много по-приятен начин, отколкото тя всъщност е. Третият приоритет според Джереми Уейтс е постигане на много по-добре управление на процесите, свързани с ОСП и Зелената сделка по места. Той подчерта и нуждата от по-широка подкрепа за предприемане на цялостни действия на европейско ниво.
Фредрик Ламбер изказа мнението на Френското министерство на земеделието и продоволствията, че страната има за решаване много вътрешни проблеми в сектора, но борбата с климатичните проблеми, произтичащи от неустойчиви земеделски и фермерски практики ще е в основата на държавната политика в тази сфера.