Редица риболовни организации от европейските страни с излаз към Атлантическия океан изразиха разочарование от прекратеното сертифициране на улова на атлантическа скумрия от страна на Морския съвет по управление на рибните ресурси.
Научната оценка на запасите от тази популярна за промишления отрасъл риба през 2018 година разкри негативна тенденция на спад в общата биомаса. На базата на това бе препоръчано да се прекрати риболова за тази година. В същото време Международният съвет за изследване на морето (ICES) – научен орган, който оценява състоянието на запаса и дава съвети за улова – не е сигурен дали направената оценка отразява реалното състояние на скумрията. Изказват се съмнения по отношение методиката на изследване. Има и забележки към някои слабости в извършените проучвания през предходните две години, което също е в състояние да промени общата картина.
В резултат на това ICES спешно стартира проект, който да събере научната общност заедно, за да извърши ново безпристрастно изследване и да се даде окончателно мнение. Проучването е в ход и трябва да приключи през март. Ако има основание за това, експертите са готови да преразгледат препоръките за налагане на рестрикции по отношение запасите от скумрия.
Браншовите организации на рибарите се надяват, че ще им отпуснат кранчето, което са затегнали неправомерно. Те са убедени, че положението със скумрията в Североизточния Атлантик не е чак толкова зле, колкото го изкарват. Сезонът на този риболов трае от март до септември и всички очакват положително решение на казуса.
Впрочем, това не е първи случай на различия в оценките за състоянието на рибната популация при различните институции, ангажирани с това. Понякога рестрикциите действително се оказват пресилени, от което във всички случаи ощетени се оказват рибарите.