Дивечът, който ловим не рядко боледува от различни болести, които довеждат до силно намаляване на запасите му. Причините за това може да са многобройни – от контакт с болни и умрели домашни животни и неблагоприятни условия до голяма гъстота.
Основната болест по дивите животни е бясът. Причинителят й е вирус, който се съдържа в слюнката на болното животно. Пренася се чрез ухапване. Като основен разпространител за Европа се смята лисицата. Боледуват още и кучета, котки, чифтокопитни диви, домашни бозайници, както и хора.
Заболялото животно само разпространява болестта. В последния стадий то се парализира и умира.
Друга бактерия, която е често срещана е туларемията. От нея боледуват най-често гризачите – плъхове, мишки, полевки. Заразяват се и някои хищници – лисицата, птици – яребица, фазан. Човек може да се зарази, когато пие замърсена вода или дере болен заек при открити рани по ръцете.
Трихинелозата е паразитна болест, която се предизвиква от червей, паразитиращ в мускулите на гризачите. От нея се заразяват хищниците, дивата свиня и др. Когато човек яде сурово или полусварено месо от болна дива свиня, трихинелите се освобождават в тънките черва и бързо се размножават. Малките паразити се разнасят чрез кръвта по цялото тяло на човека и се капсулират.
За предпазване от болестта ловците трябва изследват парче от диафрагмата на свинята за санитарен преглед.
Сред опасните болести е цистицеркозата, която представлява яйчният стадий на кучешката тения. Мехурчетата се откриват обикновено по черния дроб и в гръдната кухина на заека. Погълнати от куче или хищник – в тънките черва на животното се развива тенията. За да се предпазят ловните кучета не бива да им се дават вътрешностите на заека.
Ултравирусът при дивите свине е т.нар. чума по дивеча. Заразата се разпространява в цялото тяло и се съдържа предимно в урината и кръвта. Очите на болните диви свине се възпаляват и от тях се отделя гной. Смъртността е голяма. На едно място са били откривани измрели цели стада.
По сайта Агрозона