Галина ГАНОВА
„Носете редовно проби за изследване от отстреляните диви прасета“, апелира началникът на отдел „Здравеопазване на животните“ при Областна агенция по безопасност на храните за област Враца д-р Валентин Лилов. Призивът му е във връзка с реално надвисналата опасност от появата на африканска чума по свинете в България.
Ще дам пример – от една дружинка занесли в лабораторията четири проби за трихинелоза и само една при нас, за африканска чума! Какво им пречи да отрежат по малко бъбрек, далак, лимфни възли и кръв, да ги комплектуват и донесат?
И още нещо възмутително: В ЛРС-Враца се проведе среща, на която следваше да се дебатира надвисналата опасност и превантивните мерки. От единадесет поканени за участие, присъстваха едва петима: ръководителят на сдружението инж. Стоян Стоянов, зам. директорът на Държавно горско стопанство Враца – Илиян Каменов, представител на ДГС – Берковица, представител на сдружението в Мездра и аз! Отсъстваха ръководители на сдружения и специалисти по лова от най-важния в случая район – крайдунавския! Точно те не дойдоха, а опасността идва от север. Това за мен е крайно безотговорно!“
Притесненията на дългогодишния шеф на отдела и председател на дружинката в село Девене са напълно основателни, защото заразата е констатирана в Молдова, на границата с Румъния, и лесно може да бъде пренесена у нас през Дунав. Прасетата плуват и водното препятствие не би могло да ги спре. Особено в по-тесните участъци на реката, където има големи острови, като този при Козлодуй. За това заболяване не е разработена ваксина и няма лечение. Африканската чума покосява не само дивите, но и домашните прасета, а смъртността е почти 100 %. Заразените животни се умъртвяват, затова е особено важно да не се допусне заразата в България.
„Призовавам ловците най-вече от крайдунавските региони да събират и предават проби за изследване! Не трябва да допускаме заболяването у нас, защото африканската чума може да унищожи популацията на дивите прасета и свиневъдството в страната! – предупреждава д-р Лилов – От района на Козлодуй има представени само две проби от диво прасе, дори не съм убеден, че са от две различни прасета. Изключително малко са пробите от Оряхово и Бяла Слатина, най-много са донесени от Враца и Мездра, които не са непосредствено до реката… Колегите ловци се хвалят с добра слука, кой колко отстрела имал, а пробите за изследване от убития дивеч са далеч по-малко! На всички дружинки са раздадени чашки и вакутейнери за кръвни проби и вътрешни органи, но няма кой да ги донесе! За свое оправдание измислят какви ли не глупави причини. Това се нарича безхаберие и безотговорно отношение, с което не мога да се примиря! Заради подобно отношение рискуваме да пламне епидемия, която трудно бихме овладели и много глави добитък ще бъде умъртвен!“
Африканската чума по прасетата не е опасна за хората, разказа още д-р Лилов и подчерта, че вирусът оцелява в природата три дни, а във фекалните маси – цели шест денонощия! Изследванията за класическа чума и африканска чума са безплатни, просто трябва да се предават проби на участъковия ветеринарен лекар, който ги носи в службата във Враца, за да стигнат до Националната референтна лаборатория в София. Източници на вируса са кръв, тъкани, секрети и екскрети от болни и мъртви животни, заразата се разнася и по въздушно-капков път. Затова д-р Лилов подчерта, че една от превантивните мерки срещу заразата е загробването на карантия и кожи, защото в противен случай хищниците и най-вече чакалите ги влачат по земята, разнасяйки заразата. Вирусът е устойчив и на отрицателни температури, замразяването не го убива и оцелява години в месото. Интересен е фактът, че африканските прасета не боледуват, а просто са носители на вируса – развили са имунитет.