Костадин Буюклиев, Асеновград
Дядо ми Янко Буюклиев от Бачково беше страстен ловец, но спазваше стриктно етичните и моралните норми на неписания ловен закон. Той беше и един от първите организирани ловци в района. Обичаше лакърдиите и често разказваше спомените си за интересни излети и срещи. Особено любим му беше споменът за царските елени, който го споделям с читателите.
„Бяхме на заек в района на „Конника”. Гончето ми, Гизда, още с пускането подгони едър дългоух и право към мене. Претъркули се от първия изстрел. Помилвах кучката, а после й казах: „А сега иди да намериш и закараш зайче и на Димитър Гълъбов. Няма да го гониш, защото нали знаеш той е с една ръка и по-бавно вдига пушката.”
И Гизда се втурна към билото зад „Луковица”. Не минаха и 5 минути и подгони заек точно към пусията на Митя. Оня дублира и кучката престана да лае. Тръгнах към него и предоволни бяхме слезли на шосето, когато зад нас спря лека кола. Обърнахме се и гледаме – царя. Веднага му взехме започест. А той усмихнат ни тупа по раменете и дума:
– Свободно! Били сте на лов, а и слука имате. Браво! Защо не отстреляхте още един заек?
– Ваше величество – заставам отново мирно и орговарям, – ние искаме да има емоции при всеки излет, затова не се нахвърляме на повече.
– По сърни и елени стреляте ли ? – пита ни царят.
– Елени няма в нашия край – нито вляво, нито вдясно от течението на реката.
– До две седмици ще имате. Ще ви се обади кметът кога и къде ще докараме елен и две кошути.
– Най-добре ще е да ги пуснем в района малко преди „Луковица”, посока хижата „Свети Никола”, „Юртове” и „Безово” – поразвързах си езика аз, -там паша за тях колкото щеш, изворчета, в деретата шуми вода…
– Ето ви и 100 лв. за фураж. Ще го закупите и направите десетина хранилки край изворчета. И на ловците от Асеновград и Бачково ще разчитам да ги опазвате. Забранява се ловът в този район.
Взе си довиждане и потеглиха с царицата за Бачковския манастир. И стана както каза Негово Величество. С ловци от Асеновград посрещнахме елен и две кошути и ги пуснахме в определен район. Царят ни бе изпратил още пари за подхранване и сол. И започнаха нашите грижи. Много често виждахме красавецът и кошутите и се радвахме. А на пролетта имаха вече и малки. За няколко следващи години в онова десетилетие от 1930 г. стана доста голямо стадо, на което най-много се радваха туристите, които изкачваха връх „Безово” и „Червената скала”.
Няколко пъти цар Борис Трети идваше с придворен офицер в Бачковския манастир. Аз ги придружавах в неделните утра през „Клувията”, през „40 кълки” се изкачвахме на „Червената скала”, а от там към „Момчовата скала” и „Безово”. Слизахме през юртовете в Бачково. Царят се радваше, че елените се бяха разселили в Преспанския дял на Родопите, който потъва в равното тракийско поле.
Почти след всяка обиколка той ни даваше по малко пари. „За цървули и навуща, дето ги късате в грижите за елените” – усмихваше се той. Обичахме от все сърце Негово Величество, защото беше истински ловец и човек с невероятна обич към природата и дивеча. След смъртта му зареждахме хранилките, гледахме красивите животни и тъгувахме като деца, а те ни гледаха от далеко и ни разбираха.“