Спас СПАСОВ
Роденият на 7 март 1944 г. в с. Црънча Костадин Тъслаков навярно е най-дългогодишният председател в нашата страна. Той става ловец през 1970 г. в ЛРС „Сокол 1983”-Пазарджик, а две години по- късно вече е председател на ЛРД-Црънча /бeл. авт. – включваща в ловностопанския си район и землището на с. Дебращица/, та до тази година, когато е избран за почетен председател на дружината, а поста му заема синът Димитър Тъслаков. Награден е с почетен плакет от ЛРС-Пазарджик за особени заслуги към ловното и риболовното дело в сдружението. Семеен е. Има двама синове, както и четирима внуци – 2 момчета и 2 момичета.
Бай Коце, кога и как стана ловец ?
– След като се уволних от казармата, имах желание, но знаете тогава какви бяха времената и това не можеше да стане толкова лесно. Две години след това ме приеха в дружинката като кандидат- ловец и освен в ловностопанските мероприятия участвах в лова само като гонач, така 4 години до заветната 1970 г., когато станах неин пълноправен член.
Какво всъщност те подтикна към това хоби?
– Аз от много малък имах огромното желание да стана ловец, а и чичовците ми, вуйчо и дядо бяха ловци и често ме водеха с тях в гората. Баща ми Димитър Тъслаков също беше ловец, но само една година, защото рани една яребица, след това я лекува няколко месеца и когато тя се възстанови, я пусна в природата и се отказа от лова.
А роднините ти и те ли са били такива ловци ?
– А-а, не ! Те бяха от друга закваска !? През 1965 г., вече се бях уволнил от армията, но приятелството ми с командира на танковото поделение в Асеновград полковник Стойков и ротния ми командващ майор Георгиев остана, затова ги поканих на лов в нашето село. Именно на този лов чичо ми Кольо отстреля един глиган, който бе поне 250 кг, а освен това имаше отличен трофей.
Как стана председател на дружинката ?
– След като направих две години стаж, през 1972 г., старите ловци ми предложиха да стана председател, аз много не му мислих, но им поставих условието, че трябва да ми помагат, тъй като имах много малко опит. И те наистина ми помагаха, като най-много се стараеха да съм в правия път Таквор Мардеросян, Методи Топоров и Георги Кълвачев. И от тогава досега, вече над 4 десетилетия, т.е. една трета от 123-годишната история на пазарджишкото сдружение аз съм председател на ЛРД- Црънча!?
Каква е рецептата да се задържи човек толкова дълго като председател ?
– Ами, всичките младоци в дружината аз съм ги правил ловци, като няма изпит, на който да не съм присъствал, а после съм ги посвещавал на всички тънкости в занаята. Освен това аз много държа на дисциплината при излетите и това го знае всеки от дружината, тъй като нашият любим спорт е много опасен при нехайно отношение, упражнява се с оръжие. Над 40 години в нашата дружина няма инцидент по време на лов, а също така и бракониерство. Освен това аз никога не престъпвам думата си и затова хората ме преизбираха толкова пъти, а вече станах и почетен член на ЛРС „Сокол 1893” в Пазарджик.
Предаде ли „занаята” на синовете си ?
– Да и двамата станаха ловци още в първия курс след демокрацията през 1991 г. Сега вече единият е ръководител на група, а другият наследи председателското място. Освен тях и двамата ми внука са ловци – Коцето стана през 2005 г., а Йордан – 2007 г., но имат вече поне по 2 отстреляни прасета. Ама, то е съвсем естествено, защото бащите им са с най-малко по 10 отстреляни диви свине всеки, а какви майстори са на дребния местен дивеч, да не ти разказвам…
Ти колко диви свине си отстрелял и това ли е любимият ти лов ?
– Разбира се, че това е любимият ми лов сега ! Аз имам над 50 отстреляни диви свине, като навремето отстрелях две на дубле, а при един друг излет три една след друга. В миналото тук имаше много елени и от тях имам 4-5 отстреляни екземпляра, а в колекцията ми са попаднали и 7-8 класни сръндака.
Какво е постигнала през годините ЛРД-Црънча?
– Едва ли е необходимо да се връщам назад в миналото, когато годините бяха други, но ще ти разкажа какво сме направили през последните 7-8 години в нашия ловностопански район. В м. „Буднаците” до разрушената ограда на горското стопанство преди 9 години сложихме един фургон, след това още един, който също като първия е оборудван с легла и печка, а после направихме и заслона на дружината. Край тях освен ливадите засяхме и 3 дка дивечова нива с овес. Преди 5 години от един стар каптаж построихме ловна чешма край пътя, като за целта прекарахме под земята 100-120 м маркуч, за да я захраним. Така се оформи, както не само ние му казваме, „ловният лагер”.
Знам, че си и голям рибар, коя е най-голямата риба уловена от теб ?
– Не само аз от дружината обичам риболовния спорт. Повече от 10 години с голяма част от колегите откриваме риболовния сезон на яз. Батак с тридневен лагер. А най- голямата ми риба е 16-килограмов огледален /гол/ шаран на яз. Доспат при втичалото на реката до Сърница, който вадих час и половина и ако не беше един колега от Благоевград, който го бодна с ножа във водата, сигурно нямаше да го изкарам. Имам и друг изключително куриозен случай на същия язовир. Преди доста години хвърлям на блесна за пъстърва и нали знаете как е в планината, докато притъмня и рукна силен дъжд. Реших, че това ще бъде последното ми замятане и точно в този момент нещо много тежко тръгна да излиза към мен. Помислих си, че съм закачил дърво или черга с блесната, а то се оказаха 3 шарана, вързани през хрилете със сезал и избягали, тогава още нямаше живарници и така се съхраняваше рибата жива. Най-големият от тях беше 5 кг, а другите два – по 3 кг. Така че на риба и лов всичко може да ти се случи, ама иска ходене !
Какво би пожелал на колегите от Националната ловно-рибарска организация ?
– Преди всичко здраве, щастие и много слука в лова и риболова, но да не забравят, че тези спортове изискват изключително внимание и дисциплина, а точно това ще осигури условията да се изпълни максимата: „Колкото човека излязат на излет, толкова да се приберат!”