Макар и все още непълни, данните, предоставени от Агенцията по рибарство за тазгодишния улов на риба в Черно море показват, че отминава една много силна година. До средата на ноември бяха уловени 66 тона паламуд, което е значително повече от предходните години, но не е рекорд. Такъв е поставен през 2012 година с малко над 96 тона улов. Отминаващата година обаче е най-силна в улова на лефер (тази риба с по-малки размери е известна като чернокоп). До 30 ноември са отчетени общо 694 тона, което е със 100 тона повече от силната 2012 година. При другите обичайни риби, които попадат в мрежите на българските рибари, също има ръст и това дава основание да се каже, че като цялостни показатели годината беше рекордна.
Ширят се разни версии за благодатната есен по нашето Черноморие. От промени в климата през благоприятни стечения на обстоятелствата до вдигнати заграждения в Босфора. Но като че ли най-разумната хипотеза е цикличността, която се наблюдава в популацията на морските риби и вследствие на това настъпващ пиков сезон през 3-4 години.
Каквато и да е причината за това голямо есенно имане, до известна степен е приятна изненада, след като тенденцията на спад в числеността на черноморските обитатели е трайна и е установена още от края на 80-те години на миналия век. Основната причина е засиленото и повсеместно (от всички черноморски страни) ползване. Не е без значение и замърсяването на морето, а учените отчитат и друга причина: появата в Черно море на вид медуза (Mnemiopsis leidyi), която изяжда планктона и така се явява конкурент на рибите в хранителната верига.
От данните на ИАРА се вижда и друга любопитна подробност. Има разминаване с една година в пиковите количества на улова на споменатите риби с тези от основната им храна – цаца, хамсия и сафрид. Очевидно по-голямата популация на паламуд и лефер изяжда малките видове, които й служат за храна. И обратното – когато тези два вида са в по-ограничени количества, другите наваксват в числеността.