Рамсарската конвенция е единственото глобално споразумение, което се фокусира върху специфична екосистема – тази на влажните зони. Днес конвенцията е приета от 171 договарящи страни, задължени да посочат влажните зони с висока консервационна стойност в списък с влажни зони от международно значение – Рамсарски места. С подписването на договора страните още се съгласяват да използват влажните зони разумно и да сътрудничат по трансгранични въпроси.
Всяка година на 2 февруари се отбелязва Световният ден на влажните зони, за да се насочи вниманието към важността на влажните зони за хората и нашата планета. Тази година денят се отбелязва и по повод – 50 годишнината от подписването на Рамсарската конвенция през 1971 г. с публични и онлайн събития през целия февруари, а мотото на кампанията е „Влажните зони и водата“.
Велико Търново – Топлото време се отразява върху числеността на водолюбивите птици
България е сред първите страни, подписали Рамсарската конвенция. В момента страната е представена с 11 влажни зони – „Атанасовско езеро”, комплекс „Беленски езера”, „Дуранкулашко езеро”, остров „Ибиша”, „Шабленско езеро”, местността „Пода”, „Поморийско езеро”, комплекс „Ропорамо”, езерото „Сребърна”, езерото „Вая” и „Драгоманско блато“.
У нас през тази година с подкрепата на Френската агенция по биоразнообразие (OFB), MedWet Initiative и World Wetlands Day (WWD) е реализирана анимирана карта, представяща информация за Рамсарските места в България. Картата ще бъде предоставена за разпространение на държавни и образователни институции, както и онлайн за широката публика.