Костадин БУЮКЛИЕВ
На 28 април ЛРС-Асеновград проведе в тържествена обстановка и приповдигнато настроение общото си събрание, на което бе чествана и неговата 125-годишнина. На форума присъства и председателят на НЛРС- СЛРБ инж. Васил Василев.
Пред 76 делегати председателят д-р Георги Хаджиламбрев направи задълбочен отчет на дейността на сдружението и УС за 2017 г. Тридесетте дружини стопанисват 63 727 ха в полски, смесени и планински терени. Ловците са 1443, а рибарите – 800. Д-р Хаджиламбрев просОтчетно събрание на ЛРС-Асеновград – Председателят д-р Хаджиламбрев чете отчетния доклад.pngледи историята на ловното движение и присъствието в него на асеновградското дружество, основано през 1893 г. с 60 ловци. В края на 1893 г. в страната ни има 13 ловни дружества и едно от тях е асеновградското. На първия ловен конгрес през август 1898 г. присъстват и асеновградски делегати, които са сред учредителите и съоснователите на Българския ловен съюз. Първият председател на дружеството е Атанас Сочев – инициативен и уважаван човек, борещ се срещу ловокрадството. Сдружението построява първата си ловна хижа през 1923 г., а през 1933 се сдобива с ловен парк, който залесява години наред, а през 1934 г. в парка се изгражда величествен ловен дом и стрелбище. 1937 г. в с. Червен е създадена фазанарията „Св. Марина”. По това време съществуват 3 развъдника, както и още 3 временни ловни такива. Гордост е придобиването през 80-те години на миналия век на ловно-стрелковия комплекс „40 извора”. Там по време на световното ловно „ЕКСПО” 81 се проведе състезание по ловна стрелба. На този ловен комплекс израснаха много състезатели, които години наред бяха национални и балкански първенци, а змс Иван Гюлев е носител на повече от 30 златни медала и бе четвърти в света.
„Ние се гордеем с богатата ни история и нашите предци” – изтъкна с уважение председателят д-р Хаджиламбрев. Той се спря и на укрепената финансова дисциплина, търсенето и намирането на финансова стабилност, доброто вече стопанисване на материалната база. Вече работи и гатер за обучение на ловни кучета, ползвани от ловци на други сдружения. Увеличени са и възможностите за доотглеждане на дивеч и изкуственото му разселване. Пример за това са фазанариите в селата Болярци, Козаново, Избегли, Златовръх и Патриарх Евтимово. Започната е активна работа за проектиране и изграждане на ново стрелбище за нарезно късо и дългоцевно оръжие на ЛСК „40 извора”, за което е получена подкрепа от общинския съвет, а и от ръководството на Националната организация в лицето на председателя на УС инж. Василев.
Докладчикът отчете и подобрената база и ловностопанските съоръжения на дружините, както и стопанисването на трите дружествени водоема и борбата с риболовните бракониери.
Сдружението стои вече стабилно сред останалите организации в СЛРБ и е едно от уважаваните. Д-р Хаджиламбрев беше оценен и избран за член на УС на НЛРС-СЛРБ. Докладчикът изрази и мнението на членовете на сдружението, че се подкрепя легитимно избраното ръководство на Националната ни организация и лично на председателя инж. Васил Василев. Подкрепя се политиката на Националната организация в лова и риболова и природозащитната дейност. „Заедно се борим за укрепване единството на ловното и риболовното движение”– каза д-р Хаджиламбрев. Той се спря и на ловностопанската дейност. Дружините много по-активно работят за увеличаване на запасите от яребица, включително и чрез изкуствено разселване. Затова се отбелязва тенденция за стабилизиране на запасите. Похвалени бяха дружинките в селата: Болярци, Конуш, Избегли, Тополово, Кочево, Патриарх Евтимово, Златовръх и Козаново. През изминалия сезон са отстреляни 1365 бр. Наличието на фазани се дължи предимно на изкуствено разселване. Закупени са 2750 фазана и доотгледани са 790 фазана. В Козаново и Болярци са доотгледани 525 малки патета. Отстреляни са 9106 пъдпъдъка, 382 гургуглици, 755 гълъба и 270 диви патици. При заека се очертава тенденция на запазване запасите му. Отстреляни са 173 бр. Не е малък проблемът с хищниците. Най-много хищници са унищожили ловците: Иван Стефанов от Болярци, Георги Димитров от Конуш, Борислав Пилев от Избегли, Иван Тодоров от Тополово, Симо Стоянов от кв. Долни Воден на Асеновград. Отстреляни са 2 вълка, 207 лисици, 109 чакала, 42 белки, 91 скитащи кучета, 2 язовци, 51 свраки.
Основен вид дивеч за лов в планинските ридове Чернатица и Преспанския дял на Родопите е дивата свиня. 17 дружини са отстреляли 252 бр. при планувани 224. Най-добри в този отстрел са дружините в Тополово – 36 бр., Новаково – 35, Узуново – 25, Три могили – 21, Мостово – 32, Добростан – 25, Червен – 20 бр. Благодарение на целогодишното подхранване и опазване на дивечовите ниви, солищата и калищата емоциите са били много повече от тези в предишни години.
Председателят на УС на НЛРС-СЛРБ инж. Василев Василев започна своето изказване с поздрав към делегатите на събранието и похвала към УС на сдружението за извършената работа през отчетния период. „Асеновград е пример за сдружение с много разнообразна дейност. Вярвам, че още по-добре ще работи УС и ще е пример, който да следват сдруженията в цялата страна.“ Инж. Василев не отмина и предлагането на драстично увеличение на цените за лов на едър дивеч – за някои е седемкратно увеличението му. Говори и за ловния туризъм и как е възможно да се спре разпространението на африканската чума, за необходимостта да бъдат увеличени грижите за дивата свиня. Лично той е против избиването на даден процент, за да не се разпространява този вирус. Той се спря и на факта, че много арендатори пръскат с отрови земеделските си култури, от които измират масово птици и зайци. Има снимка на отровена яребица, до която е мъртъв и сокол, хранил се от нея. Трябва час по-скоро да се спре това отравяне, допълни той. Инж. Василев сподели и за станалото на конференцията на европейската ловна организация, чийто домакин бе България. Предложи, ако се открие отровен дивеч, веднага да се направят и снимки с уточнено местоположение. Председателят на Националната организация говори за Първия национален събор през 1921 г. и призова ловците за масово участие в Тринайсетия национален събор на 30 юни в Карлово.
Събранието прие отчета на КС за 2017 г. и бюджета за 2018 г. В състава на УС бяха приети нови 3-ма ловци. Уставът на сдружението остана без промяна. Бяха избрани и 6-ма представители в ОС на НЛРС-СЛРБ, водени от д-р Хаджиламбрев.
След събранието делегатите бяха поканени на тържествен обяд, по време на който всеки един от тях получи лично връчени от председателя на ЛРС-Асеновград д-р Хаджиламбрев луксозни ловджийски ножове с кожена кания и връзка.