Екземпляр от редкия вид птица стрепет, известна още като малка дропла, който се счита за изчезнал като гнездящ в България, е регистриран на 9 декември.
Малката дропла е намерена на пасище, попадащо на територията на община Стамболово, Хасковска област, съобщава Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Тя е открита и фотографирана от ветеринарния лекар Георги Георгиев, който е член на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Мястото е посетено повторно от съвместен екип от експерти на дружеството и на фондация „По-диви Родопи“.
Присъствието й в района е документирано отново.
Птицата е от наземно гнездящ, моногамен вид. Снася 2–6 яйца, които се мътят 20– 22 дни. При мътенето мъжкият охранява гнездото. Храни се с наземни бавно подвижни насекоми и други безгръбначни и дребни гръбначни животни и растителни части.
Малката дропла е от рядък вид птици, гнездил в района на Хасково преди повече от 100 години. Природозащитният статус на вида в България е „изчезнал“. Предполага се, че последните гнездовища на малка дропла в нашата страна са просъществували в Северна България до около 50-те години на миналия век.
Сега отделни екземпляри се наблюдават изключително рядко, основно през зимните месеци. Смята се, че в страната зимуват до 10 птици, но не е регистриран по време на ежегодните среднозимни преброявания от 1977 г. досега.
Произходът им е неизвестен, но се предполага, че са от популацията в Украйна.
Защитен вид от 1962 г., включен в ЧКБ (1985).
Еколозите алармират, че кацнал, стрепетът може да се сбърка от неопитен наблюдател с женски фазан. В полет се различава лесно по бялата долна част на крилата.