За първи път от десетилетия растежът в производството от аквакултури е спрян и се отбелязва известен спад през 2020 година. Това е свързано изцяло с пандемията от Covid-19 и наложените ограничителни мерки в различни сфери на живота.
Научно изследване – Микропластиката убива рибите
От стабилен растеж в рамките на 4-5% през последните години, за 2020 г. е отчетен спад с 1,3% в общото производство. Това се дължи не толкова на намалели производствени мощности, колкото на отлив в реализацията на риба по световните пазари. Показателно е, че спадът на глобалния износ на риба и рибни продукти е по-значителен – 6%. И друг убедителен аргумент – потреблението на риба на глава от населението отчита най-ниските си показатели от десетилетия.
Глобалният риболовен сектор също се сблъска с обща несигурност на пазара и проблеми от различно естество. Всичко това доведе до спад в цените на рибата и рибните продукти, намалено търсене и свити общи приходи в бранша. В същото време новата среда стимулира иновациите по цялата верига на доставките, нови канали за продажба, нови продукти и променен маркетингов подход.
Анализаторите от Globefish все пак виждат оптимистични нотки в ситуацията с тези аквакултури по света. Най-важното е, че не се е стигало до драстични съкращения и фалити в сектора, а това е сигурен знак, че производството бързо ще се възстанови. Стига само светът да се справи с пандемията и да се отвори за живот в обичайния ритъм. Кога ще се случи това все още никой не се наема да прогнозира.