Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Пандемията заплашва и носорозите в Африка

носорозите в африка

Всяка държава се приспособява към това, което се определя като „новото нормално” в контекста на пандемията от COVID-19. За природозащитниците в Африка това означава да боравят с по-малко ресурси, като същевременно се борят с нарастващата заплаха от бракониери.

Незаконният лов не е нищо ново за намаляващите видове носорози, но пан­демията е увеличила заплахата срещу тях и прави бъдещето им изключител­но несигурно, пише електронното изда­ние „Lonely Planet”

Както белите, така и черните носорози, както и съответните им подвидове, са станали ем­блематични при трафика на диви животни. На много места, предимно в азиатските страни, клиенти търсят рогове от носо­рог, за които се смята, че при­тежават изключителни свой­ства и служат от обикновен афродизиак до лек срещу рак. Медицинските и здравните екс­перти смятат, че няма научна обосновка за тези твърдения, но това съвсем не намалява риска, пред който са изправени животните.

Охладената сьомга може да пренася Covid-19

А и за бракониерите свой­ствата на роговете от носорог нямат абсолютно никакво зна­чение – те са в този бизнес заради парите. „Килограм рог от носорог носи около 60-65 хиляди щатски долара“, обяс­нява Джеймс Мвенда, светов­ноизвестен пазач на носорози и рейнджър в резервата Ол Пайета в Кения. Тази инфор­мация стига до общност, в коя­то хората живеят с по-малко от 1 долар на ден и съответно изкушението за бракониерство става голямо. В период на пан­демия намирането на работа става по-трудно, а привличане­то на хора към незаконен лов на носорози – по-лесно.

Носорозите са желана пляч­ка за бракониерите от десети­летия. От 1910 г. популацията на черни носорози е спаднала от 150 000 екземпляра до едва 4000, като близо половината от този брой са убити само между 1980 и 2000 г. Белите носоро­зи, от друга страна, бяха пър­вите, получили защита, което им позволи да се увеличат от едва 100 екземпляра през 1895 г. до 18 000 носорога сега. За­ради бракониерството, обаче, този брой също намалява.

Пандемията усложни не само живота на хората но и на носорозите пише изданието. В началото на април, когато пандемията от COVID-19 е едва в началото, Южна Афри­ка и Ботсуана съобщават за увеличаване случаите на бра­кониерство спрямо носорози в популярни туристически дес­тинации. Според основателя на резервата за носорози в Ботсвана Мап Айвс бракони­ерите преживяват много по- лесно пандемията. Липсата на туристи е окуражила неза­конните им дейности, а прави­телството на Ботсвана изпрати въоръжени войници, които да противодействат на бракони­ерите. Според Айвс, колкото по-скоро се върнат туристите, толкова повече очи и уши ще наблюдават случващото се там и ще спират бракониерски­те набези. /БГНЕС/

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ