Димитър Китанов
Сдружението на ловците и риболовците в гр. Петрич за първи път след демократичните промени в България възобнови разселването на див заек. Четиринайсет броя бяха пуснати в ловностопанските райони на Кулата, Петрич-изток и Петрич-запад.
Зайците са произведени в новоизградената ферма на фирма „Сокол-БЛРС“, която набира скорост при производството на полудива патица и див заек.
През последните години запасите на дивия заек чувствително намаляха, като съществена причина се посочват влошените местообитания в общината. Тъй като този вид дивеч е основен обект за ловуване в района, намаляването му се оформи като проблем. За разрешаването му ловците избраха разселването като вариант за увеличаване на запасите на заека.
За извършеното ловностопанско мероприятие, колко ще помогне то за увеличението на прираста и дали ще се опазят разселените зайци от хищници и бракониери, разговаряме с Петър Руйков, председател на сдружението, Георги Кльонтов, специалист по ловно стопанство, и Спас Кятипов – разселване организатор по охраната:
Г-н Руйков, кое налага разселването на див заек в сдружението?
– Дивият заек е основен дивеч, предмет на лов при нас, затова се чака с нетърпение от ловците. За съжаление през последните години запасите на този вид дивеч чувствително намаляха и това се посреща с голямо безпокойство. На събранията на дружините и общото събрание на сдружението се проведоха разгорещени разговори за решаването на този проблем и един от предложените пътища бе за разселване на див заек.
Изпълнихме едно от постъпилите предложения от събранията на дружините, разселихме четиринайсет броя диви зайци в ловностопанските райони на Кулата, Петрич-изток и Петрич-запад. Не можахме да изпълним всички желания поради ограничените възможности на производствената база в гр. Враца.
Искам чрез страниците на вестника да изкажа благодарност на специалистите от НЛРС, фирма „Сокол- БЛРС” и сдружението, които организираха доставянето и разселването на заека.
Г-н Кльонтов, считате ли, че разселването ще помогне за нормализиране на запасите?
– Противоречиви са мненията и съвсем основателно. Съществуват съмнения, че няма да можем да опазим разселения дивеч от хищници, скитащи кучета и бракониери. Другото съмнение е, че отгледаните зайци са със занижени дивечови инстинкти и много трудно биха оцелели в природата.
Според мен основната причина за намаляване на запаса са влошените местообитания. На територията на общината имаше много трайни насаждения от праскови, лозя, череши и други плодни дървета и зеленчуци, полупланинските райони се сееха с тютюн, ръж, царевица. Всичко това се сви трайно намаление на запаса на заек.
Г-н Кятипов, независимо от всичко изброено решихте и извършихте разселване, какво следва?
– Трябва да продължат грижите по оцеляване на разселения дивеч. Знаем, че това разселване няма да реши проблема. Надяваме се, чрез разселените зайци да се помогне за опресняване на кръвта от там и създаването на поколение по-устойчиво на заболяване.
Призовавам ловците да помагат за оцеляването на разселения див заек.