140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Патогенни гъби – следствие на климатичните промени

Появата на фитопатогеннигъби, които причиняват съхнене на иглолистните гори е следствие на висока въздушна пролетна влажност в насаждения в близост до речни течения. Това показаха резултатите от извънреден мониторинг за диагностициране на проблема и определяне степента на нападение и нивото на разпространение на фитопатогенни гъби на територията на Лесозащитна станция – Пловдив.

Проверката е извършена от експерти от Изпълнителна агенция по горите, представители на Института по горите към БАН и Лесотехническия университет. Данните бяха представени на работна среща в Изпълнителна агенция по горите.

Посетени са обекти на територията на Държавно горско стопанство /ДГС/– Хисаря, ДГС Момчилград, ДГС Кирково и ДГС Златоград, където е установено завишено съхнене на иглолистните гори. Размерът на нападнатите площи не надвишава 1 % от площта на иглолистните гори в страната.

Причините за установеното съхнене са развитие на патогенни гъби, които причиняват съхненена иглиците и младите клонки на дърветата. Физиологичното отслабване на дърветата, дължащо се основно на засушаването на климата ги прави податливи на патогенните.

При провеждане на сечи за отстраняване на сухите и силно засегнати дървета се налага прилагане на диференциран подход за всяко конкретно насаждение, решиха експертите. Дърветата ще бъдат третирани с химически препарати срещу фитопатогенните гъби само при необходимост в горските разсадници в периода – май до средата на юни. Собствениците на гори също ще бъдат предупредени за предприемане на действия за извършване на необходимите санитарни мероприятия за борба срещу вредителите.  

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ