140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Пловдивчани отново първенци в пролетното разселване

Николай ЧАПАНСКИ

„Както предишни години, така и тази разселваме значително количе­ство фазани и яребици. Без съмнение пловдивското сдружение „Сокол“ е първенец в пролетното разселване от години насам. В отчета, който направих на годишното събрание пред колегите си, подчертах, че в пери­од от четири години сме разселили 20 хиляди птици, което е значителна цифра. Това означава, че всяка година с по 5000 птици сме подкрепили местната популация, което е предостатъчно. Продължаваме да поддър­жаме тази традиция, затова имаме достатъчно запаси от яребици, фаза­ни и всички са доволни. В последните две години увеличихме бройките на фазаните и само тази пролет ще разселим 2300 – сподели председа­телят на ЛРС-Пловдив доц. д-р Васил Паница по време на пролетното разселване.

Дъждовният мартенски ден събра ловци от всички дружин­ки в Пловдивска област. Стрелковият полигон край село Труд бързо се изпълни с коли, бусове и джипове, натоварени с ка­фези, готови на пренесат хилядите фазани из ловните полета в Пловдивско. Очакваше ги камион с 1500 фазана от специа­лизираното стопанство в Русе за традиционното пролетно раз­селване.

В уреченият час на полигона в Труд пристигна и ръковод­ството на ЛРС „Сокол“, в лицето на председателя доц. д-р Ва­сил Паница и управителя Катя Докторова.

Организирано, по списък, започна приемането на фазаните от ловните дружинки, предимно от полските села около Плов­див. Едни от първите, които се сдобиха с фазани за разсел­ване бяха ловците от Перущица, Голям чардак, Рогош, Цала­пица, Маноле, кв. Плослав и Труд. Само за час и половина приемо-предавателната операция завърши под вещото ръко­водство на Катя Докторова.

32 дружинки от ЛРС „Сокол“ участваха в пролетното разсел­ване, което ще продължи и в началото на април, когато пло­вдивските ловци очакват втора партида от още 800 фазана. Една от дружинките, която получи най-много фазани за раз­селване, беше тази от Цалапица-общо 75 бр., защото разпо­лага и с най-много ловна площ – 6800 хектара, колкото за три села, поясняват от сдружението.

Костадин Карачанов от Рогош побърза да натовари на ко­лата си кафезите с 30 фазана, които ще пусне в местностите „Ландос“ и „Червен бряг“, край село Рогош. Той отговаря за разселването от години насам, защото е най-възрастният и най-опитен ловец в селото от 1965 г.

Сред първите, който получи от дивичовите птици за раз­селване, бе и Димитър Гаргов, председател на дружинката в Голям Чардак. Той се зарадва на добре отгледаните и адап­тирани фазани, които се очаква да дадат поколение още тази пролет.

Председателят на ЛРС-Пловдив доц. д-р Васил Паница в деня на разселването пред кореспондент на в. „Наслука“ спо­дели: „Днес получихме от стопанството в Русе 1500 броя фа­зани, а след седмица-две очакваме още 800 броя от Плевен. В началото на март разселихме и 1500 броя яребици. Получиха ги всички полски дружинки, съобразно приноса им във вид на бележки. Има дружинки, които се открояват с много голям при­нос към тези отчисления. Примерно на излет за яребици се попълват по 90 бележки. Другото важно нещо е, че трябва да има и подходящ терен за този вид дивеч, защото не навсякъде става. Ние имаме подходящи условия и затова резултатите са налице.“

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ