Плувката е важен елемент от въдицата при всякакъв риболов на леко. Служи като индикатор на кълването, но има и други възможности: да подаде и задържи стръвта в желаната дълбочина, да спомага за цялостното контролиране на линията и провеждането по оптималното трасе.
В съвременния свят разнообразието от плувки на пазара е огромно. Отмина времето, когато влагахме усилия да си ги изработваме сами, да ги боядисваме и лакираме. Сега и най-изтънченият вкус може да бъде задоволен в най-близкия риболовен магазин.
Всички плувки обаче имат сходен недостатък – чупливи са и
лесно се поддават на механични увреждания
При това не само по време на риболов, когато такива случаи са допустими. Много често плувките се увреждат от съприкосновение с остри или твърди предмети по време на транспортиране.
За начинаещи риболовци, с минимум набавени пособия, е нормално да поставят всичко – и куки, и тежести, и плувки, и блесни в обща кутия, с каквато са се снабдили още при първото влизане в специализиран магазин. Те наистина са удобни, с множество прегради и сектори. Но не бива плувките да са там, без да са обезопасени в отделна кутия. Дори само от вибрациите при движение и допир до метални предмети те ще се наранят. За други аксесоари това може да не е фатално, но при плувките не е така.
Нарушаването на лаковото покритие
е предпоставка за поемане на вода. При видими деформации по корпуса – също. Такава плувка бързо ще се преутежни и ще започне да се „дави”. Щом забележите нараняване по корпуса й (освен ако не е пластмасов) по-добре не рискувайте с нея, преди да я възстановите с обмазване на наранената част с лак или моментно лепило. Ако нараняването е станало по време на риболов и плувката очевидно започва да губи „равновесие”, подменете я с нова от същия клас, а дефектиралата ще се поправи в подходящо време.
Специалните кутии за плувки
се произвеждат от прозрачна пластмаса и са с различни големини, според дължината на ползваните модели. Не са скъпи и дори не си струва да се търсят подходящи съдове вкъщи, които да се приспособяват за тази цел. Все пак, за любителите на почина „направи сам” има куп възможности за изработка на кутии. Най-лесният е да се съберат плувките в подходяща по големина пластмасова бутилка. Въпреки че е сравнително мека, тя ще ги предпази от нараняване по време на престоя им в раницата, чантата или в общата риболовна кутия.
При ползване на специални мотовилки, където се събира цялата предварително оразмерена линия на директния телескоп, внимателно полагайте плувката така, че нито антената, нито килът да стърчат извън габаритите на мотовилката. Недопустимо е плувката да се окаже по-дълга от дължината на мотовилката.
Ето ви реална предпоставка за нараняване
и то на най-деликатните части на плувката.
Подборът на мотовилката винаги трябва да се съобразява с дължината на избраната плувка.
Цените на плувките са достъпни и позволяват набавяне на богат набор от модели. Това обаче не означава, че не се нуждаят от грижи. Ако се пази от пряка слънчева светлина, която предизвиква напукване на лаковото покритие, ако се съхранява правилно в подходяща кутия, ако се работи внимателно с въдицата, една плувка може да служи вярно в продължение на години.
Лазар ТОНЧЕВ