140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

По повод фиксациите на един депутат – Не уважаваш ловците – добре. Но уважавай поне науката и закона!

депутат

Както вече информирахме нашите чи­татели, министърът на земеделието Явор Гечев внесе в Министерски съвет доклад за промяна в Правилника за приложение на Закона за лова и опазване на диве­ча (ППЗЛОД), в който се предлага 30% от вноската за стопанисване на дивеча, запла­щана от всеки ловец, да се харчи целево за разселване. Такова е и изискването на закона – средствата да се разходват по предназначение. На практика обаче те в момента отиват в приходната част на дър­жавния бюджет и от там се преразпределят за всякакви дейности, били те косвено свър­зани със стопанисването на дивеча или без всякаква връзка с него.

Предложението на минис­търа е средствата да остават в системата на Националната ловна организация и да се хар­чат целево единствено и само за разселване на дивеч по На­ционалната програмата НЛРС-СЛРБ, каквото е и отдавнашно­то настояване на Съюза.

Докладът е публикуван за обсъждане до 9 декември от всички заинтересовани страни в Портала за обществени кон­султации Strategy.bg. И ето, че там се яви първият заинтере­сован „буден гражданин“ в ли­цето на… бившият изп. дирек­тор на Изпълнителна агенция по горите и настоящ депутат Александър Дунчев .

депутат

От становището му става ясно, че е минало времето на куртоазните любезности от типа – „Отворен съм към пред­ложенията на ловците и на тяхната национална организа­ция“. Те са останали в краткия период, в който г-н Дунчев ръ­ководеше системата на гори­те. Сега виждаме единствено самоцелно отрицание на пред­ложенията на ловната общност и дори неприкрита неприязън към ловците изобщо.

Разбира се, авторът на ста­новището и депутат има право на своето мнение и отношение, стига по­зицията му да не съдържа не­истини, непознаване на закона и дори откровено антинаучни твърдения.

Така например г-н Дунчев твърди, че сходно предло­жение е било направено в 46-то Народно събрание със законопроект на тогавашния депутат Пламен Абровски, но „бе остро критикуван от ИАГ и НС не го прие“. Истината е, че предложението не само не бе отхвърлено, а получи подкрепа в комисии и имаше голям шанс да бъде прието, въпреки тиха­та съпротива на г-н Дунчев, но не успя да стигне до пленарна зала поради скорошното раз­пускане на тогавашния парла­мент.

На второ място същият сам признава в становището си, че тези 1,7 млн. лв. в момента се използват от държавата за други дейности в системата на ИАГ. Може да е наивно, но ние все пак очаквахме от един народен представител да из­исква стриктно спазване на за­кона, вместо да носи от девет кладенци вода за обосновка на неговото заобикаляне.

„Аргументът, че ловните дру­жества имат нужда от пари за възстановяване и подържане на дивеча и ловните запаси е несъстоятелен, защото при естествени условия и без лов дивечът сам възстановява за­пасите си. – пише още г-н Дун­чев. – В случая поддържането на ловните запаси е от интерес на ловците, за да има какво да ловуват, и следва сами да осигуряват от самите заинте­ресовани“.

Това му твърдение оставяме на коментара не толкова на ловната, колкото на научната общност. Само ще вметнем, че това е все едно да твърдиш, че ако човечеството се откаже да използва коня за работа и за спорт, това ще възстанови популациите на дивите коне в природата, а защо не и на тар­паните…

Редакционен коментар на в. „Наслука“

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ