Както вече информирахме нашите читатели, министърът на земеделието Явор Гечев внесе в Министерски съвет доклад за промяна в Правилника за приложение на Закона за лова и опазване на дивеча (ППЗЛОД), в който се предлага 30% от вноската за стопанисване на дивеча, заплащана от всеки ловец, да се харчи целево за разселване. Такова е и изискването на закона – средствата да се разходват по предназначение. На практика обаче те в момента отиват в приходната част на държавния бюджет и от там се преразпределят за всякакви дейности, били те косвено свързани със стопанисването на дивеча или без всякаква връзка с него.
Предложението на министъра е средствата да остават в системата на Националната ловна организация и да се харчат целево единствено и само за разселване на дивеч по Националната програмата НЛРС-СЛРБ, каквото е и отдавнашното настояване на Съюза.
Докладът е публикуван за обсъждане до 9 декември от всички заинтересовани страни в Портала за обществени консултации Strategy.bg. И ето, че там се яви първият заинтересован „буден гражданин“ в лицето на… бившият изп. директор на Изпълнителна агенция по горите и настоящ депутат Александър Дунчев .
От становището му става ясно, че е минало времето на куртоазните любезности от типа – „Отворен съм към предложенията на ловците и на тяхната национална организация“. Те са останали в краткия период, в който г-н Дунчев ръководеше системата на горите. Сега виждаме единствено самоцелно отрицание на предложенията на ловната общност и дори неприкрита неприязън към ловците изобщо.
Разбира се, авторът на становището и депутат има право на своето мнение и отношение, стига позицията му да не съдържа неистини, непознаване на закона и дори откровено антинаучни твърдения.
Така например г-н Дунчев твърди, че сходно предложение е било направено в 46-то Народно събрание със законопроект на тогавашния депутат Пламен Абровски, но „бе остро критикуван от ИАГ и НС не го прие“. Истината е, че предложението не само не бе отхвърлено, а получи подкрепа в комисии и имаше голям шанс да бъде прието, въпреки тихата съпротива на г-н Дунчев, но не успя да стигне до пленарна зала поради скорошното разпускане на тогавашния парламент.
На второ място същият сам признава в становището си, че тези 1,7 млн. лв. в момента се използват от държавата за други дейности в системата на ИАГ. Може да е наивно, но ние все пак очаквахме от един народен представител да изисква стриктно спазване на закона, вместо да носи от девет кладенци вода за обосновка на неговото заобикаляне.
„Аргументът, че ловните дружества имат нужда от пари за възстановяване и подържане на дивеча и ловните запаси е несъстоятелен, защото при естествени условия и без лов дивечът сам възстановява запасите си. – пише още г-н Дунчев. – В случая поддържането на ловните запаси е от интерес на ловците, за да има какво да ловуват, и следва сами да осигуряват от самите заинтересовани“.
Това му твърдение оставяме на коментара не толкова на ловната, колкото на научната общност. Само ще вметнем, че това е все едно да твърдиш, че ако човечеството се откаже да използва коня за работа и за спорт, това ще възстанови популациите на дивите коне в природата, а защо не и на тарпаните…
Редакционен коментар на в. „Наслука“