Галина Ганова е сред творците, които пишат в различни жанрове – поезия, проза, пътепис. Автор е на книгите: „Птица окрилена”- 2000 г., лирика, „Като миг”- 2002 г., лирика, „Подир стъпките на лятото”- 2004 г., лирика, „Видения”, 2008 г., лирика, „По пътищата на Европа”, 2008 г., пътеписи, „От неба кошуля” – 2008 г., лирика /преводи на сръбски език/, „Подари ми спомен“, 2011 г., лирика, „Спомени от Кръстина бара“ – 2011 г., родова сага, „На един дъх/На одном дыхании“ – 2014 г., лирика /преводи от и на руски език/, „Конят си знае пътя“ – 2014 г., разкази, „Върхът на изгрева. Откровено за Южна Корея“- 2016 г., пътепис. Носител е на редица награди в конкурси за поезия и проза.
Галина е член на СБП и СБЖ, Дружеството на врачанските писатели, Краеведско дружество – Враца. Кореспондент е на в. „Наслука” и „Лов и риболов”. Живее и работи във Враца. Семейна, с две деца.
В навечерието на Рождество Христово Галина Ганова представи в СБЖ най-новото си предизвикателство – пътеписа „Върхът на изгрева. Откровено за Южна Корея“. Това беше и поводът да разговаряме за предизвикателствата в нейния житейски и творчески път.
Галя, честита Нова година, пожелавам да е здрава и плодовита и предавам нашите поздравления за най- новата ти книга. Ласкаем се, че имаме такава талантлива личност за кореспондент. Как успяваш да съчетаваш толкова „дини под една мишница“ – поетическа, писателска, журналистическа и организаторска в театъра?
– Благодаря за хубавите пожелания и вниманието към моята личност! За мен книгата е не само Коледен подарък – след няколко месеца, живот и здраве, ще чествам юбилей! Жените обикновено не говорят за възрастта си, но аз се радвам на моите 50 години!
Що се отнася до „многото дини“, при добра организация в ежедневието, време се намира за всичко! В работните дни приоритет са служебните ми задължения в театъра, където отговарям за организацията на представленията и връзките с медиите. Творческите пориви следвам в почивните дни и давам воля на въображението и емоциите си. А журналистическите материали вървят паралелно с всичко останало – те не търпят отлагане и следва да се пишат и изпращат в срок, докато са актуални.
Коя от тези сфери, в които се изявяваш, ти е по-по най на сърцето и какво ти дава всяка от тях?
– Занимавам се с неща, които ми харесват и носят удоволствие. „На сила хубост не става“ е казал мъдрият ни народ! Обичам театралното изкуство и ежедневно влизам в Храма на Мелпомена с желание. За жалост времената са повече от лоши за театъра и въобще – за културата, но ние се борим с неизчерпаеми сили за популяризиране, за публика, за място под слънцето, което е почти изцяло заето от интернет пространството! Съвременният човек се дави в информация, „шляе“ се във форумите, губи си времето във фейсбук, пренасища се с филми … и забравя, че театърът съществува! А ние сме онези, дето не престават да бият камбаната и да напомнят, че го има. Актьорите ни са прекрасни, ще напомня, че десетки известни имена са „проходили“ на врачанска сцена!
Писането е моят друг свят, в който правя забежки от ежедневието. Поезията е балсам за душата ми – прераждане и превъплъщение, а в белетристиката светът е такъв, какъвто го виждам през моята призма! Много е важно да не губим вкуса към живота, в противен случай той се превръща в скучна проза…
Ти пътуваш доста, кое най-много те впечатлява при срещите с различни слоеве от обществото, някои от индивидите вероятно стават прототипи на твоите герои?
– Много обичам пътешествията и неизвестното, вярно е. Отдаде ли ми се възможност да отида някъде, не се колебая да тръгна, защото „Животът е движение, но не всяко движение е живот“, както казвам в една от моите книги. Не бих могла да бъда щастлива, ако „се движа“ само от вкъщи до работа и от работа – вкъщи… Трябва да има динамика, импулс, да яхнеш вълната, защото „Животът се измерва не в години, а в спомени“! Всяко пътуване ми дава по нещо, среща ме с интересни места и хора, и да, те често намират място в моето творчество…
Усещаш ли умора у хората от надбягванията за кариера, от домогването до известност, ламтеж за повече имане и съзираш ли желание у тях за духовна промяна, за други ценности в живота? Не искат ли светът да е устроен по-простичко, но да е по-човечен?
– Мисля, че в днешно време малко хора се замислят по тези въпроси. Или са прекалено заети и обсебени от материалното, или потъват отчаяни и депресирани в черна дупка, защото не успяват да носят тежкото бреме на неуспех и недоимък… Искрено се радвам, когато на улицата срещна усмихнат човек – и аз му се усмихвам! А когато животът ме срещне с позитивен човек, се старая да установя трайни приятелски контакти и да го запазя в обкръжението си. Вечно сърдитите и мрънкащи хора изчерпват енергията и развалят настроението за целия ден. Те обвиняват всичко и всички за собствените си несполуки, но не и себе си. На тях не им хрумва да преосмислят живота и ценностите си и не търсят промяна, а само съжаление и съчувствие. Но, в крайна сметка, всеки избира сам приятелите си!
Темите са като запредени нишки, коя е следващата, която те дърпа да я почнеш и да изтъчеш ново послание? Впрочем твоите творби винаги ли носят послания и кой е адресатът им?
– Обикновените хора! Ако прочетат книгата до последната страница, значи си е струвало да бъде написана. Радвам се, когато между страниците всеки намира по нещичко, което да го докосне, да го развълнува, да го накара да се усмихне или да пророни сълзица. А каква ще е следващата книга, не мога да кажа, взех си мъничко творчески отпуск! Книгата за Южна Корея ми отне година, преди това работех върху втори том на „По пътищата на Европа“, вероятно ще се върна към нея. Поезията също ме очаква, напоследък я оставих на заден план…
Галя, няма как, ще придърпам твоята творческа черга и към нас – ловното хоби. Ловците са част от обществото, с различни професии и интереси – доколко ловната аудитория се вписва в твоя творчески ареал?
– Да, сред ловците има много интересни личности! Имам разкази, в които прототипите на героите са именно такива хора! Сладкодумци, които умеят да разправят забавни лакърдии, че да се превиваш от смях. За мен тези хора са съкровище. Колоритните им истории си струва да бъдат записани и да останат за поколенията, а не да се разправят от уста на уста като легенди. Знам ли, може да дойде време да събера в една книжка само такива истории и личности!
Няма да забравя първата ни среща, моите увещания да те привлека като кореспондент и твоята неувереност. Интересно, кое наклони везните към нас?
– Ловът не е моето амплоа. Обичам живота и животните по друг начин… Имам си своя философия за живота и по тази причина съм вегетарианка вече двадесет и пет години. От тук идваше колебанието ми да сътруднича на вестника. Въпреки всичко станах кореспондент, защото приех работата като предизвикателство, като изпитание за духа…
Сигурно е излишен следващият ми въпрос, имайки предвид твоята заетост, но се изкушавам да ти го задам. Имаш ли си и хоби?
– Разбира се! И то не едно! Преди повече от двайсет години се занимавах с номизматика, шиех гоблени, погълъщах всички книги в библиотеката на тема астрономия, дори със съпруга ми си купихме телескоп, за да гледаме луната и звездите от терасата. Често надничах и в микроскопа, наследен от баща ми, събирах репродукции на известни художници, карти на света и географски атласи и мечтах… Бях по майчинство, не пишех книги и имах време. Проверката на годините обаче издържаха фотографията, гъбарството и билкарството. Към тях се добавиха нови хобита: конете, страстта към пътуванията, природата, която ме зарежда с енергия и умереният туризъм – изкачила съм Мусала, Черни връх, Руен, Миджур, Козница, гръцкия Олимп и Каменос врахос на о. Тасос. Но това е друга тема. Ще си призная само, че продължавам да мечтая…
Галя, в края на нашия разговор ще те помоля за твоите новогодишни пожелания към нашите читатели и колегите – редактори и кореспонденти?
– Много здраве, оптимизъм и сили да се справят с предизвикателствата и капризите на живота. Пожелавам им верни приятели, мир в душата, спокойни сънища с усмихнати изгреви и щастливи залези! И много, много мечти, които да преследват…
Разговора води Павлина ПАВЛОВА