За разлика от гроздето, авокадото и кайсиите – мандарините и другите цитрусови плодове не са токсични за кучетата и не влизат в списъка с продукти, които могат да бъдат опасни за домашните животни. Но това не означава, че вие трябва да пълните постоянно купичката на своя питомец с мандарини и портокали. Тези плодове съдържат лимонена киселина и мненията на експертите са разделени по отношение на това, може ли тя да предизвиква раздразнение на храносмилателната система при кучетата.
Според проучване на Американското дружество за предотвратяване на жестокото отношение към животните (ASPCA) в листата, кората, сърцевината и семената на цитрусовите плодове се съдържа различно количество лимонена киселина. Тя може да предизвика раздразване и може би дори депресия на централната нервна система, ако попадне в организма в твърде голямо количество. Експертите смятат, че неголямо количество цитрусови плодове едва ли ще предизвика сериозни проблеми на кучето, освен може би незначително стомашно разстройство.
Ветеринарният лекар Дейвид Дилмор обясни, че лимонената киселина не тревожи кучетата. Въпреки това, портокалите и мандарините съдържат високо количество захароза, поради което могат да предизвикат проблеми със стомаха, ако вашият любимец изяде твърде много такива плодове.
„Аз препоръчвам да се дават не повече от 1 или 2 парченца на ден. Превишаването на това количество може да доведе до затлъстяване или други проблеми, коментира доктор Дилмор. – Цитрусите наред с всякакви други лакомства не бива да съставляват повече от 10 % от ежедневното количество калории, които получава кучето. Ако вие го подхранвате с нещо вкусно, следва да намалите основната порция с 10 %, за да предотвратите затлъстяване”.
Портокалите и мандарините, както и много други плодове, съдържат витамини и други хранителни вещества. Витамин С се съдържа в цитрусите в голямо количество, около половината от денонощната норма в един портокал и малко по-малко в мандарината. Хранителните вещества от цитрусовите плодове могат да бъдат от полза за имунната система на кучето. При някои животни екстремалните физически натоварвания или стресът водят до недостиг на витамин С и в тези случаи за кучето ще бъде полезно получаването на допълнителни хранителни вещества. Но повечето кучета нямат нужда от такива добавки.