Юри ТОЧЕВ
За наше най-голямо съжаление и ловният сезон 2017-2018 г. не мина без жертви! Отидоха си невинни хора и оставиха след себе си почернени семейства, родители и близки! Защо?
Всички знаем поговорката за лудия и баницата: „Не е луд този, който яде баницата, а този който му я дава!“ Като погледна назад, се чудя дали българският ловец озверя или е нещо още по-страшно! Да, има и фрапиращи случаи и аз не желая да поставя всички ни под общ знаменател, но все пак има нещо скрито, и то не е от днес или от вчера, а е дълбоко скрито във всички нас – бабаитлъкът на българина и неговата вяра, че той самият е непогрешим като Иисус Христос!
Ако някой все пак се изсмее на тези редове, моля, аз няма да се сърдя, защото всеки има право на собствено мнение, но все пак всички ние трябва да се замислим сериозно!
Къде да търсим вината? В учебника за младия ловец ли? Смешно е! Този учебник съм го прочел поне 5-6 пъти, още повече че в началото на 90-те години имах честта и удоволствието да помогна в отпечатването му и в разпространението му из цялата страна. Там всичко си е написано както трябва, а също така и тестът за млад ловец. Е тогава къде да търсим отговора на основния си въпрос?
Всеки, който поне веднъж е разгърнал страниците на „Народопсихолгията на българина“ на Борислав Геронтиев, не може да не е прочел още на титулната страница, че нашенецът: „Умира да води хорото или бащина дружина!“… Колкото и смешно да е, то си е баш така! Всеки от нас, колкото и да не си го признава, вътрешно копнее поне веднъж да е най-отпред. Колкото и да се бием в гърдите, че сме потомци на Аспарух, Крум Страшни и Симеон Велики, трябва да си признаем, че всички сме роднини и с Бай Ганьо на Алеко Константинов.
Ако се върнем назад в историята, ще открием, че Захар Беркут е карал ловците си преди да тръгнат напред, да тръбят с роговете. В по- новата история Фридрих Велики преди всяка гонка е заповядвал на егерите да свирят с медните си тръби като предупреждение, че ловът започва с едната цел да не стане злополука! Тези факти прочетох в библиотеката в германския град Хайделберг. А и всеки от нас, който е ходил в казармата, си спомня как офицерите подробно ни инструктираха преди стрелбите за безопасно боравене с оръжието. И сега е същото, винаги преди гонката ръководителят на лова прави кратък, но съдържателен инструктаж! Даже ще ви цитирам и думите на един от колегите, представени вече на страниците на вестника – Асен Рошкев: „Пълнете оръжието само напред и нагоре! Стрелба само при ясно видима цел! Да се държи визуална връзка с колегата до теб“. Мисля, че няма нужда да продължавам. Но тук вече с ръка на сърцето трябва да си признаем и нещо друго, а именно: купеният ловен билет! Да, за съжаление и това го има и подобни ловци не са единици.
Лично аз съм чувал от няколко човека, които след третата ракия започват да се хвалят: „Знаете ли, че билета ми го донесоха у дома, барабар с пушката и патрондаша!“ Аферим бе, аркадаш! Донесли ти го били! Ами щом си успял да „бутнеш бакшиша“ там, където трябва, ще ти го донесат, че и ще пийнат по едно за твое здраве, че и „Наслука“ ще ти пожелаят. Дават ли си сметка същите тези хора каква бомба със закъснител пускат на полето или в гората! Не, това никой не го мисли, по-важното е, че са ти взели парите, хапнали са и пийнали за твое здраве, водени от мисълта: „Абе, той е голям човек, него няма да го мислим!“
ПСИХОЛОГИЯТА НА ЛОВЕЦА
Вярно е, че по време на ловен излет адреналинът се повишава. Ами обуздайте го, бе, хора! Да не пренебрегваме и самочувствието на някои от нас. Всички сме били свидетели на изцепки от рода на: „Колеги, спазвайте редицата, бе!… Я да траеш, вчера стана ловджия, а днес започна акъл да ни даваш!“ или „Гледай напред, а не в краката си и дръж хубаво чифтето, да не плаче после булката, че язък да я оставиш толкова млада вдовица!“. Това са все думи, които бързо могат да вгорчат всеки ловен излет.
И не на последно място сериозна позиция заема и алкохолът! Всеки от нас обича вечерно време да му удари 1-2 питиета, за да отпусне душата след напрегнат ден, ама да сръбнеш по време на лов – това е направо престъпление! Спомням си, че през 2012 г., когато бяхме на лов край гр. Ихтиман, един колега, който беше под мен на пусия, правеше трудно разбираеми жестове – периодично рязко наклоняваше главата си наляво. Помислих, че нещо му става и изтичах до него, като го попитах да не му е прилошало, а той ми се ухили и ме попита: „Искаш ли да сръбнеш?“. Хванах се за главата! Човекът пъхнал бутилка в джоба на полушубката си, проврял й тънък маркуч от медицинска система и го изтеглил чак до яката си. Станало му студено и решил да се сгрее с няколко дебели глътки. И то с оръжие в ръка! Добре, че не стана някоя беля…
Всичките тези теми можем да ги коментираме по няколко дена, но не това е моята цел. Не бих желал мнението ми да бъде меродавно, а просто споделям с вас някои мои виждания и бих се радвал, ако ви накарам да се замислите.
ПРОБЛЕМИТЕ НЕ БИВА ДА СЕ ЗАДЪЛБОЧАВАТ
Няма ли да ни бъде по-приятно, след като приключи излетът, да приберем оръжието в калъфа, патроните в раниците и чак тогава да седнем на приятелска раздумка и да вдигнем задължителната наздравица. А още по-приятно може да ни стане, когато се приберем у дома и от вратата те посрещнат децата ти с радостните викове: „Тате, ти днес удари ли нещо?“ и жена ти те погледне усмихната с въпроса: „Как прекарахте днес с колегите?“. Пак повтарям, нека темата за безопасността по време на лов да се обсъди по всички дружини, по места и нека тя да стане национален приоритет!
А за финал ще цитирам думите на бившия ми началник от казармата майор Станев, който винаги повтаряше: „Момчета, щом сте с оръжие в ръка, бъдете особено внимателни! Не правете волности, защото военният устав е писан с кръв! Недейте и вие да бързате да го дописвате!“