Повечето животни могат да забременеят няколко пъти през живота си, но обикновено докато майките кърмят бебетата има здравословна пауза между ражданията. За валабито Wallabia bicolor, двуутробно, което се среща в източните части на Австралия, това не важи: според ново проучване повечето женски са винаги бременни. Те зачеват ден или два преди да родят.
Подобно на всички двуутробни Wallabia bicolor раждат малки, недоразвити бебета, които пропълзяват в специална торбичка, където се хранят с млякото на майката. Някои двуутробни като кенгуруто, могат да се чифтосват и да заченат ден след раждането, но не и по-рано.
ВАЛАБИТО ОТ ВИДА WALLABIA BICOLOR МОЖЕ ДА ЗАБРЕМЕНЕЕ, ДОКАТО Е БРЕМЕННО
Проучването е важно, тъй като разбирането на биологията и ендокринологията на репродукцията, на който и да е вид, може да даде ценна информация и за размножаването при човека.
Зачеването по принцип е невъзможно, докато женската е бременна. „Има безброй причини за това“, казва Брендън Мензиес от Мелбърнския университет. Част от тях са анатомични. Повечето животни имат една утроба, и ако там вече се развива ембрион, няма място за други.
Двуутробните обаче имат две утроби всяка от които е с отделни яйчници и матка. Цикълът започва, когато женското валаби се чифтосва през януари или февруари. Вече бременна от предишната година, женската ражда ден или два по-късно и бебето отива в торбичката да суче. Новооплоденият ембрион, известен като бластоцист и състоящ се от около 80 до 100 клетки, остава спящ в утробата във фаза наречена „ембрионална диапауза“.
Междувременно първото бебе продължава да суче и да расте. Около септември малкото вече е готово да напусне торбичката. То постепенно започва да суче по-малко. Около декември майката го отбива напълно. Това инициира растежа на летаргичния ембрион и новото се ражда месец по- късно. До това време женската отново е имала овулация и се е чифтосала пак.