Млади ловци от сдруженията в състава на Националния ловно-рибарски съюз „Съюз на ловците и риболовците в България” с интерес към лова на гургулица и пъдпъдък ще бъдат ангажирани да извършват на терен мониторинг на двата вида птици.
Това обяви на последното заседание на УС на Националната организация председателят инж. Васил Василев. Той уведоми членовете на УС, че на работни групи от началото на годината експертният екип на Съюза е успял да затвърди отвоювани позиции по отношение на гургулицата и за тази година към настоящия момент няма идикации, че може да има допълнителни ограничения в лова на гургулица.
Определиха мястото и деня за Национален ловен събор догодина
Ловните експерти са се обединили около становището, че за да спрат притесненията относно бъдещи ограничения и забрани в лова на гургулицата, трябва да се извърши мониторинг.
Министерството на земеделието е осигурило необходимото финансиране чрез 6-те държавни горски предприятия. От страна на Изпълнителната агенция по горите са водени разговори с Лесотехническия университет и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН за разработването на методика за мониторинг.
„От нас се изисква да определим и посочим по няколко човека в различни точки на България. Тези хора трябва да са запалени по този лов и да извършат мониторинга на терен. Те трябва да обхождат определените райони, да наблюдават гнездата на птиците – с колко малки излизат, с колко се връщат. Тези данни трябва да се подават към научните работници, които да дадат необходимото заключение”, обясни в детайли теренната работа на ловците председателят инж. Василев.
Той апелира за експедитивност, защото размножителният период на птиците е в ход и в близките 2 седмици наблюденията на терен трябва да бъдат извършени.
Целта е да отговорим на изискванията и занапред да няма забрани за лов на гулгулица. Предвижда се мониторинг да бъда направен и за пъдпъдъка, за да не се допускат забрани в бъдеще и за този вид.