На 30 януари в хотел „Аугуста“ в Хисаря ръководството на УС на Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ организира традиционната годишна среща на членовете на УС на НЛРС- СЛРБ с председателите на УС на сдруженията от страната.
Основните дебати бяха свързани с ситуацията около липсата на съдебна регистрация на новото ръководство на НЛРС-СЛРБ. След множество бурни изказвания се оформиха две възможности. Първата е ръководството на Националната организация да продължи работата си до произнасяне на съда по жалбата на стрелкови клуб „Плиска“, която възпрепятства регистрацията, и втората – за свикване на извънредно изборно общо събрание. Аргументите на защитаващите решението за нови избори бяха продължителния период, които ще мине до произнасянето на съда по висящото дело, и необходимостта да се стегнат редиците преди честването на 120-годишнината на НЛРС-СЛРБ. Възраженията срещу ново изборно общо събрание подчертаваха невъзможността да се свика такова без оставка на сегашното ръководство и опасността от ново обжалване след изборите.
На гласуване бе подложено предложение до УС на НЛРС-СЛРБ за свикване на избори. То бе категорично отхвърлено и така ще се чака съдебно решение, когато и да излезе то.
На срещата бяха обсъдени промени в ЗЮЛНЦ, влезли в сила от 01.01.2018 г., както и промени в начина на събиране и обработване на лични данни в сила от 25.05.2018 г.
Васил Василев, председател на УС на НЛРС-СЛРБ:
„Единствените мотиви в моите действия след избора ми за председател са били да се запазят доброто име и авторитетът на НЛРС-СЛРБ. Но срещнах яростната съпротива на редица сдружения и техните председатели, които са дългогодишни деятели на ловното движение. Не разбирам с какво съм провокирал тази съпротива. Не зная с какво съм допринесъл, за да се създаде тази ситуация.
Може би не съм аз в основата на проблема. Аз съм дошъл тук, за да работя за организацията, защото имам желание да допринеса за нейното развитие.
Пред нас като организация стоят изключително важни въпроси и един от тях е с какво лице ще излезем пред обществеността в навечерието на нашата 120-годишнина. Това ли е моментът да влезем отново в предизборни емоции или трябва да подкрепим нашата организация, за да може тя да отбележи достойно годишнината си?
Иван Петков, бивш председател на НЛРС-СЛРБ:
„От 30 години работя в организацията, но такова чудо не е било. Направихме си го сами. За това основна вина носят кандидатите за председател, които проведоха най-манипулативната кампания досега. Намесиха държавата и политическите партии, което аз никога не съм допускал.
Най-доброто решение е да се изчака произнасянето на съда по заведеното дело. Но това няма да стане, преди да са изминали 2-3 години. Организацията на изборите беше на изключително ниво, аз от 30 години не съм виждал по-добре проведено общо събрание. Затова смятам, че съдът ще се произнесе в полза на сегашното ръководство.
Факт е, че към момента в правния мир съществувам аз. Отказвам да подпиша генерално пълномощно на новия председател. Ще продължа да подписвам документи при определени условия, които ще предложа на новия управителен съвет. Нямам намерение да спра да сътруднича, за да принудя ръководството да свика нови избори.“
Валентин Георгиев, председател на ЛРС-Плевен:
„Още нашите деди са казали, че съединението прави силата. Ако продължаваме по начина, както досега, тази организация, която е на 120 години, ще започне да се разпада. Трябва да мислим не само за миналото и настоящето, но и за бъдещето. Какво ще оставим на нашите деца и внуци?
Трябва да покажем на цялата държава, че ние сме едно, да заровим секирите и да се разберем като хора.“
Младен Чакъров, председател на ЛРС-Ястреб:
„Това не е първият опорочен избор на ръководство, но такова нещо не съм виждал. Не ме интересува кой ще бъде председател, но искам Национална организация защитаваща интересите на ловците.“
Георги Тошев, председател на ЛРС-София-изток:
„Никога не съм казвал, че ще съдя Националната организация до дупка, никога не съм бил срещу единството на Националната организация. Аз изгубих изборите катастрофално, но не бяха спазени техните правила, по нечестно събрание не е организирано. Бях заплашван да оттегля жалбата, както и да ми се плати за това. Единствената цена, на която клуб „Плиска“ може да оттегли жалбата, е честност, почтеност и законност.“
Евгени Абаджиев, председател на ЛРС-Пазарджик:
„Наслушах се на приказки за единство, единството на организацията е в нейното многообразие. То е необходимо, за да защитава Националната организация правата и интересите на българските ловци, а не конюнктурните изисквания на ръководството.
Щом съдът отказва регистрацията на новото ръководство, единственият изход от тази ситуация са предсрочни избори. Изборите водят до пречистване и единение на организациите.“
Веселин Симеонов, председател на ЛРС-София-север:
„Аз бях един от кандидатите за председател на НЛРС- СЛРБ, за което искрено съжалявам. Като военен аз съм човек на достойнството, реда и дисциплината, но кампанията по изборите мога да нарека скапана.
Въртим се в омагьосан кръг, затова подкрепям предложението за свикване на ново изборно общо събрание и всички да протегнем ръка на новоизбрания председател. Аз няма да се кандидатирам отново.“
Иван Василев, председател на ЛРС-Благоевград:
„Предлагам да се свика ново изборно общо събрание от 1/3 от членовете на НЛРС-СЛРБ, както е по устав. И това да стане до края на април. Апелирам за повече разум.“
Георги Сгънатов, председател на ЛРС-Нова Загора:
„Да се обсъжда свикване на изборно общо събрание, означава да признаем, че предишните избори не са легитимни, а жалбата е основателна. Някой може ли да докаже, че няма интерес у някои от присъстващите днес тук да обжалват отново решенията на събранието следващия път? Не трябва да си признаваме, че проведеното общо събрание е нелегитимно, защото така ще влезем пак в нова въртележка на съдебни дела.
Каква ни е гаранцията, че следващите избори няма пак да бъдат обжалвани? Жалбата и съдебното дело са само форма, за да се разцепи и да се спре дейността на НЛРС-СЛРБ. Нищо друго не прозира зад тази жалба.“
Минко Акимов, председател на ЛРС-Троян:
„Сигурен съм, че след провеждане на ново изборно събрание, резултатът отново ще бъде обжалван. Така може да минат десет години. Моят апел е да изчакаме решението на съда и да преодолеем тази криза.“
Георги Сгънатов, председател на ЛРС-Нова Загора:
„Да се обсъжда свикване на изборно общо събрание, означава да признаем, че предишните избори не са легитимни, а жалбата е основателна. Някой може ли да докаже, че няма интерес у някои от присъстващите днес тук да обжалват отново решенията на събранието следващия път? Не трябва да си признаваме, че проведеното общо събрание е нелегитимно, защото така ще влезем пак в нова въртележка на съдебни дела.
Каква ни е гаранцията, че следващите избори няма пак да бъдат обжалвани? Жалбата и съдебното дело са само форма, за да се разцепи и да се спре дейността на НЛРС-СЛРБ. Нищо друго не прозира зад тази жалба.“
Минко Акимов, председател на ЛРС-Троян:
„Сигурен съм, че след провеждане на ново изборно събрание, резултатът отново ще бъде обжалван. Така може да минат десет години. Моят апел е да изчакаме решението на съда и да преодолеем тази криза.“
Васил Паница, председател на ЛРС-Пловдив:
„Моят апел е да направим ново изборно общо събрание по няколко причини. Първата е, че това ще е най-голямата сила на сегашния председател – това е мощ, да имаш силите да предизвикаш нови избори. Втората причина е, че няма да стоим в разкрачено положение няколко години. Третата е, че няма да се срамуваме пред организации, с които трябва да контактуваме. И накрая – ще си направим нормален УС, а не като Централен комитет от 33 членове, който не може да функционира.“
Стефан Димитров, председател на ЛРС-Стара Загора:
„Много ми се иска да стане ясно, ако има ново изборно събрание и изберем ново ръководство, какво ще стане след излизане решението на съда, което евентуално постановява, че сегашното ръководство е легитимно. Тогава какво ще правим? Това е важен казус и трябва да се изясни, преди да предлагаме нови избори.“
Димитър Йорданов, председател на ЛРС-Велико Тръново:
„В предишни години на тези председателски срещи обсъждахме други проблеми и хора, сега за съжаление обсъждаме себе си. Аз смятам, че трябва да проведем ново изборно общо събрание. И не защото съм съгласен с жалбата, а защото до произнасянето на съда ще мине много време. Или ще има нови избори, или се блокира дейността на НЛРС-СЛРБ. Познавам тези хора от клуб „Плиска“ и съм сигурен, че няма да си оттеглят жалбата. И не можем да им отречем правото на това.“
Григор Григоров, председател на ЛРС-Мездра:
„Като председател на ЛРС-Мездра на нашето годишно общо събрание аз ще предложа в дневния ред да има точка за внасяне на искане за организиране на национално изборно общо събрание. И това трябва да направят и другите сдружения, за да се съберат 1/3 от необходимите гласове.“
Георги Хаджиламбрев, председател на ЛРС-Асеновград:
„Поради несъвършенство в закона има възможност да се подава жалба за избор на ръководни органи в неправителствените организации, независимо дали са основателни, или не. Изправени сме пред един изключително труден избор. Аз се противопоставям на организирането на ново общо събрание. Защото така ще легитимираме една порочна практика – да се блокира дейността на Националната организация чрез обжалвания на изборите. Трябва да изчакаме решението на съда.“
Николай Гунчев, председател на Правна комисия към УС:
„При свикване на ново изборно събрание, то ще бъде извънредно и не може да прекъсне мандата на настоящия председател. Истински избор може да се направи само при оставка на сегашния председател. Ако се прaвят избори без такава оставка и се избере друго ръководство, някой ден съдът ще се произнесе по висящото сега дело и ако възстанови правата на сегашния председател, ще се окажем в още по-сложна ситуация. Да не забравяме, че и никой не може да гарантира, че новият избор няма да бъде обжалван отново.“
Здравко Иванов, председател на ЛРС-Девин:
„Аз не смятам, че трябва да имаме лоби в държавните институции, за да се защитават интересите и правата на ловците. Нашето лоби са хилядната ни членска маса.“
Димитър Генов, председател на ЛРС-Бяла Слатина:
„Като член на изборната комисия към последното общо събрание съм сигурен, че изборите бяха коректни.“
Виктор Вучков, председател на ЛРС-Перник:
„Тази зала не е за изтъкване и оплюване. Аз съм член на новия управителния съвет, но досега почти не сме работили. При тази ситуация съм за ново изборно събрание. Не желая да съм член на УС, когото държат на каишка. Зад тази жалба прозират големи интереси, вероятно финансови.“
Христо Захариев, зам.-председател на Казанлък:
„Искам да попитам председателя дали ще си подаде оставката, за да може да се проведе ново изборно събрание“. (Председателят Васил Василев отговори, че няма да подава оставка.)
Сахак Сахакян, зам.-председател на ЛРС-Бургас:
„Не разбирам какви интереси стоят зад тази жалба. Не искам да има ново изборно общо събрание, тъй като смятам, че всички делегати на предишното събрание свободно изявиха волята си при избора. Зная, че ще е тежко в следващите години, но няма нужда да изопачаваме нещата и да твърдим, че някой е гласувал не по съвестта си на последните избори.“