– Господин Дончев, в бюлетина на Областната дирекция на МВР през миналата седмица беше съобщено, че в ловното стопанство в землището на Чеганци са убити десет елен лопатара. Прави впечатление, че до момента в местните медии няма ваши изявления по случая.
– Въздържах се да коментирам, за да не се пречи на разследването. На 12 януари нашият ловен надзирател Ферхад Ахмед и представителя на Фондация „По-диви Родопи” Стефан Аврамов отиват на място да видят какво е състоянието на елените в заграждението на Чеганци след падналия сняг и да ги подхранят. Остават шокирани от гледката. Откриват дупка в оградата, убити елени и четири скитащи кучета, които нашият ловен надзирател застрелва. Установяват, че има човешка намеса.
– По какво разбират за човешката намеса?
– Намират цели кожи, които са драни с нож. За съжаление, както тогава и сега пълна картина на злодеянието трудно може да се направи, защото в ограждението на Чеганци има няколко пласта сняг.
– Какво се прави за разплитане на случая с мъртвите елени?
-Още на следващия ден подадох писмен сигнал до Районното управление „Полиция”, в който обясних случая и заявих, че има човешка намеса. Към сигнала приложих снимки от одраните кожи. Предали сме също копие от разрешителното на последната група ловци, която на 8 януари е ловувала в това ловище. Представили сме и друга информация на разследващите, която в момента не искам да разгласявам.
– Само на полицията ли ще разчитате за разкриване на бракониерите в Чеганци?
– Правим и вътрешно разследване. Съвместно с Фондация „По-диви Родопи” сме обявили награда от 1000 лева за всеки, който даде достоверна информация за нарушителите.
– Възможно ли в този случай да имат участие и ваши ловци?
–Да. Случаят е бракониерска проява. Ако има замесени наши ловци, отговорно заявявам, че те повече никога няма да бъдат ловци. Ще платят в троен размер щетите и ще отидат на съд.
– Председателят на ловна дружина Костино Али Емин заяви за „Нов живот”, че убийството на елените край Чеганци е бракониерско дело. Съгласни ли сте с него?
– Напълно. Ние с него и още шестима председатели на дружини положихме големи усилия за създаването на тази база. За четири години сме разселили 113 елен лопатара. Това стана с финансовата подкрепа на нашето сдружение, Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България” и българо-холандските фондации „Новото тракийско злато” и „По-диви Родопи”. Ако сме нормална държава и няма човешка намеса, след 2020 година в този район ще имаме популация от елен лопатари, което ще ни позволи спокойно да ловуваме този вид дивеч.
Валери Ковачев