На 22 октомври в сградата на НЛРС–СЛРБ в София бяха представени резултатите от „Научно изследване за автохтонността на елена лопатар за българската и балканската фауна“, което е част от изпълнението на проект „Подобряване природозащитното състояние на черния лешояд (Aegypiusmonachus), чрез изпълнение на мерки от Плана за действие за вида“- BG16M1OP002-3-016-0001, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“, чийто бенефициент е Съюзът на ловците и риболовците в България. Целта на научното изследване е да се проучи автохтонността на вида и да се определят възможностите за неговото разселване на териториите на национални и природни паркове.
Изследването е осъществено от Националния природонаучен музей при БАН с екип – проф. Николай Спасов, проф. Нино Нинов и гл.ас.д-р Надежда Карастоянова.
По време на представянето бе проследена еволюцията на вида през различните епохи и историята на палеонтологическите и археологическите находки от елен лопатар на Балканите и в нашата страна. Научното изследване обхваща проучвания и анализи на литературни данни за вида, исторически данни, генетичната структура на вида, таксономичния му статус.
Основни изводи и заключения, които бяха направени, са, че съвременният елен лопатар Dama dama dama по своя произход е свързан с източното малоазийско Средиземноморие, където най-вероятно съществува още от края на късния плейстоцен. Може да се каже със сигурност, че тази популация не е пренесена от човека нито в историческо време, нито преди това –в неолита. Тя би трябвало да е представлявала самостоятелен и изолиран подвид.
Становището на научния екип е, че в Природните паркове у нас развъждането на елена лопатар за нуждите на Проекта е допустимо. В тези територии лопатарът, като автохтонен вид, е присъщ вид по смисъла на Закона за защитените територии.