Председателят на ЛРС-Ловеч д-р Пламен Върбанов бе преизбран начело на дружеството за пети пореден мандат. Да е начело на организацията в следващите четири години доверие му гласуваха единодушно абсолютно всички делегати на отчетно-изборното събрание.
Беше избран и 11-членен управителен съвет, в който освен д-р Върбанов влизат още Георги Георгиев, Нено Папазов, д-р Никола Еков, Искрен Йотов, арх. Милко Митков, Николай Николов, д-р Данчо Пенчев, Иван Иванов, Павел Бумов и инж. Дико Йорданов, като последните двама са новите членове на ръководния орган.
Общото събрание избра и състава на контролния съвет: Радослав Рачев (председател), Мирена Вълчева и Петко Петков.
За пореден път доверието да е знаменосец на ловешкото сдружение бе гласувано на Даниел Кандев.
Делегатите на отчетно-изборното събрание на ЛРС-Ловеч поздрави председателят на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев, който бе сред гостите на форума. Той припомни, че ловешкото сдружение е едно от трите най-големи по площ дружества в България и едно от много големите по членска маса. По думите му, огромна част от ловните дружини са фокусирали своите грижи по стопанисването на дивеча предимно върху дивата свиня, особено преди появата на АЧС.
„Дейностите по стопанисване на дивеча трябва да бъдат разнообразявани”, посъветва инж. Василев.
Във връзка със 140-годишнината от създаването на първото ловно дружество в България, случило се на 14 май 1884 г. във Велико Търново, той отправи покана ловешките ловци да се включат в шествието със знамената на ловните дружини по улиците на старата столица с поднасяне на венци на няколко паметника, което ще се проведе на 15 юни, ден след общото събрание на НЛРС- СЛРБ. Тържествен молебен за здраве ще отслужи Великотърновският митрополит Григорий.
„Надявам се да видя много от вас на шествието и да покажем чисто символно на българското общество, че нас ни има, че ние обичаме майка България и че ние най-много се грижим за нашето национално природно богатство, част от което е и дивечът”, призова председателят.
ЛРС-Ловеч стопанисва 50 ловностопански района с обща площ от близо 153 хил. ха. Тази година предстои сключването на нов договор с държавните горски стопанства в Ловеч и Лесидрен, като процедурата по отдаването на ловностопанските райони е стартирана, информира председателят д-р Пламен Върбанов. През миналата година в сдружението са членували 1702 ловци и риболовци, а досега членството си са заверили 1716.
За провеждане на ловните излети през 2023 г. са издадени 2371 разрешителни, от които за групов лов 1530, а за индивидуален – 841, съобщи председателят. В групов лов на дива свиня са участвали 11 124 ловци. Видът е разпространен повсеместно в района на ЛРС-Ловеч. Ползването на дивата свиня през миналата година е едва 30 на сто от пролетния запас, посочи д-р Върбанов. Отстреляни са 186 животни, или 43% от плана. С най-висок отстрел са дружините Угърчин-3 – 36 бр., Радювене – 20 бр., Малиново-Дъбрава – 14 бр., и Къкрина – 13 бр.
В равнинните райони на сдружението преобладава заекът. В десет от дружините запасите му са близки до допустимите. В останалите дружини броят му е малък. Във връзка с подпомагане на популацията са разселени в ловностопанските райони на Умаревци, Слатина, Пресяка и Славщица 25 заека. Няма ползване при този вид през 2023 г.
Яребицата обитава почти всички райони на сдружението, но запасите й са около 40% от допустимите. С цел запазване на вида не е извършван отстрел, а за да се подпомогне увеличаването на популацията от яребица са разселени 245 бр. в четири ловностопански района – Летница-2, Горско Сливово, Чавдарци и Владиня.
Предпочитана птица, обект на лов, е фазанът. Затова през 2023 г. са разселени 2445 фазана, получени през юни и август. През тази година са заявени за разселване 1100 бр. по договор с фазаново стопанство на „Сокол-БЛРС“ ЕООД в Русе.
Светломира АНАСТАСОВА