След валежната вълна, преминала с гръм и трясък над страната, последва рязко застудяване и минусови температури. Това със сигурност ще запечата много водоеми, или поне тези на по-голяма надморска височина. Отваря се възможност за подледен риболов.
Преди всичко друго обаче трябва да сме наясно с потенциалните опасности от стъпването на леда и да сме запознати с мерките по безопасност. Нека ви припомним някои важни препоръки, свързани с престоя и придвижването по заледения водоем, без да се поемат излишни рискове от инциденти с внезапно пропадане.
Няма да разискваме дебелината и състоянието на леда при този риболов – това са многократно казвани неща. Само ще споменем, че при първия образувал се лед дебелина от 8 см ще ви позволи да стъпвате по него, а при последния, размекнал се и кишав лед, дори 10 см не са гаранция за сигурност. Сега ще наблегнем на някои други аспекти.
Видът на леда изглежда надежден, но това не пречи да проверите каква е дебелината и устойчивостта му. Проверката става в плитка вода, посредством пробита от ледобур дупка. Да се скача на място, за да се провери колко е здрава ледената покривка е опасно. Така натоварването се увеличава на малка площ и ледът може да поддаде.
Ако пристигате на водоема с компания, разумно е да се движите по леда поотделно, на няколко метра един от друг. Избягвайте местата, където ледът е деформиран или с видимо променен цвят – това може да е вследствие на газови дупки. Опасни са и участъци около водна растителност, там ледът е най-податлив. Не пробивайте дупки непосредствено една до друга. Това е предпоставка за отслабване на ледената кора в този участък. Нека разстоянието между тях е поне метър.
Обикновено ледът предупреждава, че е претоварен и почва шумно да пропуква. Усетите ли опасност, бързо се изтеглете назад в посоката, от която сте дошли, но без да тичате. В критичен момент лягането на леда също е възможност да се разпредели тежестта върху по-голяма площ. Най-опасен е последният, шуплив и матиран лед, който вече е загубил звучността си. Обикновено това е следствие на продължително затопляне с преобладаващо плюсови температури. Пропадането в такъв лед е внезапно, без предварителни индикации.

Най-добре е да не се стига до пропадане, но ако се случи, от изключителна важност е да запазите самообладание. В мига на пропадане разтваряте широко ръце, за да може да се задържите на леда. По най-бързия начин трябва да се освободите от излишния багаж, а ако пробойната е обширна, с остър предмет да се захванете за здравия лед и да се опитате да се изкачите. После се претъркаляйте, за да се отдалечите от опасната зона и едва тогава търсете най-прекия път към брега. Ако по време на пропадането наблизо има други рибари, викайте за помощ. Подадено дълго въже ще ви помогне да излезете от водата. При спасителната операция не бива повече от един-двама човека да при ближават до опасния участък. Струпването на повече хора може да доведе до ново пропадане.
Потопът уби риба в язовир „Маслово“ край Костинброд
Веднага щом спасителната операция приключи успешно пострадалият трябва незабавно да съблече мокрите дрехи и с енергични движения да опита да се затопли. Престоят дори за кратко в ледената вода може да има неприятни последици.
Ако последните редове ви охладят ентусиазма и сте раздвоени дали изобщо да се занимавате с подледен риболов, купете си плаващ гащеризон и така ще имате повече спокойствие по време на рейдовете по леда.