Петте прикаспийски страни Русия, Азърбайджан, Иран, Казахстан и Туркмения изпратиха свои представители за обсъждане на проекта за Протокол за сътрудничество в областта на борбата с незаконния добив на биологични ресурси от Каспийско море.
В туркменската столица Ашхабад се разискваха наболели проблеми на международно ниво: регистрацията на съответните компетентни органи във всяка страна, които ще са ангажирани в борбата с бракониерството, механизмите и формите на цялостно сътрудничество в тази сфера, всеобхватен контрол.
Нерегламентираният и безконтролен риболов е голям проблем за региона. Разногласията между прикаспийските страни, включително и на политическо ниво през годините назад, както и липсата на адекватни действия, доведоха до тотално изчерпване на рибните ресурси. Най-после тези страни стигнаха до съвместни действия по засилване на контрола, но дано не е прекалено късно.
Каспийско море е най-големият вътрешноконтинентален водоем, без връзка със световния океан, който обаче е в състояние да влияе на климата в региона. През него преминава границата между Европа и Азия. Любопитно е, че е надморската му височина е минус 28 м, тоест, под нивото на световния океан. С годините общата му водна площ намалява. През 1930 година е била 442 хиляди кв км, а през 1980 година – 368 хиляди кв км. Най- големите дълбочини – малко над 1000 метра – са в южните му части, докато в северните територии е доста по плитко. Солеността му варира между 11 и 13%. В Каспийско море се вливат реките Волга, Урал, Терек, Кура и др. Главни пристанища са Астрахан, Махачкала, Баку, Ленкоран, Актау
Има уникално рибно разнообразие, включително и с така ценните есетрови риби. Впрочем, те вече са толкова редки там, че някои експерти ги считат за загубени. Проявената воля за сътрудничество между прикаспийските страни може би е последен шанс.