Камбоджанският износ на дългоопашати макаци ще остане законен до ноември 2025 г., въпреки препоръките за спиране поради опасения, свързани с бракониерството и погрешното представяне на уловени в дивата природа маймуни като отгледани в плен.
Властите в Камбоджа категорично се противопоставиха на призива за спиране на търговията, оспорвайки твърденията за нереалистична раждаемост в развъдниците и обвинявайки американските служители в злоупотреба с данни, получени без тяхно съгласие по време на разследвания за предполагаемо замаскиране на диви макаци като пленено развъдени.
Япония, Китай, Канада, САЩ и други страни, които внасят макаци за медицински изследвания, отхвърлиха предложената забрана, като заявиха, че извършват допълнителен преглед. Някои от тях изразиха подкрепа за позицията на Камбоджа, докато Канада призна значението на търговията за своята изследователска индустрия.
Природозащитни организации изразиха разочарование, подчертавайки заплахите за популациите на диви макаци, включително бракониерство, загуба на местообитания и зоонозни рискове. Те предупредиха, че решението позволява прилагането на неустойчиви търговски практики на фона на нарастващи доказателства за неправомерни действия.
Предложението за забрана беше обсъдено на среща в Женева на Постоянния комитет на CITES – Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора. Комитетът призова камбоджанските власти да предоставят допълнителни доказателства, че уловените в дивата природа макаци (Macaca fascicularis) не се продават като животни, отгледани в плен. Това поставя под съмнение официалните данни, според които износът на макаци от страната се осъществява единствено чрез развъдни центрове.