В началото на месеца учени от Китай и Индия, където официално живеят около 2.8 млрд души, приковаха вниманието на света за евентуално незабавно вдигане на потенциално най-висока степен за максимални превантивни мерки на глобално равнище. Към момента птичият грип се разпространява на 4 континента и засяга 26 държави.
Въпреки че птичият грип отдавна е признат за риск за здравето на човека, нарастващото разпространение на вируса H5N1 представлява „огромна заплаха“, предупреди водещият учен в Световната здравна организация (СЗО) д-р Джеръми Фарар на 18 април, по време на конференция на ООН за заразните болести в Женева.
„H5N1 е вирусна инфекция, появила се първо при домашните птици и най-вече патиците. През последните две години тя се превърна в глобална зоонозна пандемия“ – заяви той. Ученият изрази своята „огромна загриженост“, тъй като броят на видовете, засегнати от H5N1, продължава да расте.
Притесненията в световен мащаб се усилиха, след като все повече млекодойни крави в САЩ дават положителни резултати за заразата.
Федералните агенции в САЩ, които имат до известна степен припокриващи се функции, забавят способността на страната да проследява и контролира огнищата на птичи грип, който за първи път заразява чифтокопитни животни.
За редица експерти ситуацията в САЩ прилича на началото на пандемията от Ковид-19 през 2020 г. Редица длъжностни лица и експерти изразяват разочарование, че не се тестват по-голям брой стада добитък за птичи грип и че когато се провеждат тестове и епидемиологични проучвания, резултатите не се споделят достатъчно бързо и не се разкриват всички необходими подробности.