През това лято, когато много други риби не бяха актуални при риболова по Дунав, расперът забавляваше спинингистите. Хищникът обикновено остава в сянка и малцина се ангажират да си мерят силите с него при наличие на други риби с агресивно поведение. Но това се промени. Вече има хора, които потеглят към Дунав именно с цел улов на распер.
Познат е не само на дунавските риболовци. Среща се и в долните течения на притоците му. На юг ще се намери в Марица и Тунджа. Но не е повсеместно разпространен. Нека накратко анализираме поведението му. Обитава обособени участъци,
има си свои територии
където се чувства най-уютно и спокойно. Всеки местен спинингист е наясно къде може да го намери в близката до дома му река, но ако се наложи пришълец да търси распер, без домакински указания трудно ще се справи от първия път.
Расперът силно мускулесто тяло и не е чудно, че разчита на силови действия при набавяне на дневната доза храна. В повечето случаи ловува атрактивно,
с характерно бухкане по повърхността
на водата, което се чува надалеч. Но за да го прави по този начин, значи е спокоен и уверен в превъзходството си. Има ли наблизо човешко присъствие, хитрецът го усеща отдалеч и става трудно да се подмами.
Лови се изцяло на изкуствени примамки – предимно блесни и плиткогазещи воблери. Това е така, защото обитава горните водни слоеве и в повечето случаи набавя храната си в близост до повърхността. Не е чудно, че уклейките са първи в списъка на менюто му, но няма да подмине и други достъпни рибки от неговото обкръжение. В този смисъл
за предпочитане са примамки в светли тонове
Това все пак не е строго правило. Стане ли дума за распер, веднага спинингисти са готови да оборят това или онова твърдение с доказателства от практиката. По тази причина няма да се впускаме в указания за избора на конкретната примамка – там всеки разчита на собствения си опит или на указания от близки хора.
Най-важно е да се подходи максимално тихо към брега на реката и през цялото време
да се пази абсолютна тишина
В този смисъл самостоятелен спинингов риболов е най-уместното решение. Има ли повече хора наблизо, разговаря ли се по брега, мисията от трудна става невъзможна.
Търпението също е важен елемент от тактиката. Стари дунавски рибари прилагат такъв подход: присядат тихомълком до брега в предполагаеми зони с расперско присъствие и търпеливо чакат да се покаже с характерното бухкане. Едва тогава замятат и то не във „врящия котел” ами по-навътре и леко встрани. После бавно притеглят и чакат удар на развилнелия се хищник, който обира плячката от зашеметени рибета наоколо. Бухкането е от удряне с опашката по повърхността – елемент от изпитаната ловна тактика на распера. Твърде рядко изневерява на нея, затова няма смисъл да се търси в близост до дъното.