Кузман ПЕТРОВ
В средата на активния ловен сезон в Благоевград се проведе работна среща-съвещание на председатели на сдружения, специалисти по лова и риболова, членове на управителни съвети на сдруженията от Благоевградска, Кюстендилска и Пернишка област. Теми на анализа и дискусията бяха състоянието на дивечовите запаси, задачи и проблеми на стопанисването, абонаментната кампания на периодичните издания на Националната организация и готвените промени в Устава на НЛРС-СЛРБ.
Съвещанието беше водено от главния секретар на НЛРС-СЛРБ инж. Васил Василев. Изводите от направения анализ на дивечовите запаси сочат, че през последните 3 години се забелязва трайна и устойчива тенденция на увеличение на запасите от дива свиня на територията на цялата страна с повече от 5%. През миналия сезон са отстреляни 42% от планирания брой за отстрел диви прасета. При сърните и елените не се забелязва и отчита повишение на запасите от този вид дивеч. Бонитетът на дивечовите запаси е различен за различните региони на страната и това е нормално с оглед състоянитео и възможностите на хранителната среда за дивите животни. През последните години се забелязва една тревожна тенденция: в болшинството от сдруженията грижите по стопанисването, подхранването и опазването на дивата свиня е приоритетна задача и в същото време отчетливо се подценяват грижите за сърните и елените. Повечето от присъстващите отбелязаха, че броят на сърните е доста по-голям от официалната статистика. Това поставя на дневен ред тезата: доколко реални и верни са цифрите от пролетната таксация. В дискусията се затвърди мнението на присъстващите, че формализмът в тази дейност, която би трябвало да управлява плана за отстрел през следващата година, трайно се е настанил в отчетите. Проблем се оказва и точното отчитане на отстреляния дивеч. По някаква необяснима инерция невинаги се вписва точният брой на убития дивеч в разрешителните бележки за лов. Инж. Василев сподели, че има идеи отчетите на отстреляния дивеч да се правят на база на направените проби за наличие на трихинилоза в лабораториите за епизоотични заболявания. Но и това едва ли ще бъде актуално, защото немалка част от пробите се извършват извън регистрираните лаборатории. Компромиси с пробите не бива да се правят – сподели още инж. Василев, – защото последиците от такова подценяване могат да бъдат много тежки не само за самите ловци, но и за техните семейства. А лицензираните лаборатории дават гаранция над 99% за наличието или отсъствието на трихинели в предоставената проба.
Предвид надвисналата опасност от разпространение на класическата и африканска свинска чума не се предоставят извадки от трупно месо и кръв, за да се проследява и това опасно заболяване. Последните наблюдения сочат, че ареалът на разпрастранение на африканската чума вече достига пределите на Русия, Беларус, прибалтийските държави и Молдова. Тази близост до нашите ловни полета е много тревожна и обезпокоителна, защото е доказано, че смъртният изход на заболяло от африканска чума прасе е 100%. При естествените миграционни навици на дивите прасета болестта може много бързо да пламне в страните от целия Балкански полуостров и да доведе до истинска катастрофа.
Поражения на дивечовите запаси се нанасят и в районите с интензивно земеделие. От 2007 г. много земеделски площи се окрупниха и се засяват с различни селскостопански култури, при които третирането с токсични химически препарати е обичайна практика. Те се оказват пагубни за пернатия дивеч, заека и сърните. Но този проблем има и обратна страна – в същото време тези площи са богата хранителна среда за всички видове дивеч.
В дискусията се отдели време и за борбата с хищниците. Обща е констатацията, че чакалът завзема все повече нови територии и се превръща в опасност № 1 за почти всички видове дивеч. Основният едър хищник, вълкът, също бележи ръст, особено в територии, близки до националните паркове и край границата. За това спомага още един фактор – непрекъснато нарастващият брой на домашни селскостопански животни, чието отглеждане се субсидира от държавата. Неизбежно в контекста на тези факти беше повдигнат и въпросът, защо е намалял интересът за борба с хищниците. И тук отговорът беше единодушен – липса на материални стимули за отстреляни хищници. Отделните сдружения имат собствена политика по този въпрос. В тази посока би трябвало да се търси и съдействието на заинтересованите служби в общините.
Място в дискусията беше отделено и на ползата, и ефективността от разселването на различните видове пернат дивеч в ловните полета на дружинките, където има подходящи условия за тях. Инж. Василев цитира факти от научни наблюдения, които доказват ниската оцеляемост на съответния пернат дивеч. На практика още в първите дни на тяхната „свобода“ те стават жертва на хищници и соколи. Тези птици нямат изградени рефлекси за защита и спасение. Затова е препоръчително изграждането на волиери за първоначална адаптация и аклиматизация.
В дейността си НЛРС- СЛРБ отделя специално внимание на комуникацията със сдруженията, дружинките и отделните членове. За тази цел освен официалната документация регионалните срещи, съвещания и конференции има и периодичен печат с дългодишни традиции. Списание „Лов и риболов“ и в. „Наслука“ са естествената трибуна на Националната организация и на страниците им могат да се намерят и прочетат много и различни теми, които представляват интерес за ловците и риболовците. Затова и акцент на срещата беше необходимостта от водене на активна разяснителна абонаментна кампания, която включва различни практики за абонирането на повече ловци за тези издания. Тази кампания не е по-малко важна от кампанията по подмяната на съюзните документи и разрешенията за практикуване на любимия ни спорт.
Появата в интернетпространството на информационния портал www.divoto. bg. е нова възможност за допълнителна информаци по различни теми и ловни събития, които представляват интерес за ловците. Той е резултат от актуалното развитие на информационните технологии. Възможността във всеки момент и на всяко място чрез компютър и по- модерен телефон да видиш и прочетеш интересни материали, е предимство, което тепърва ще набира скорост и популярност. А и удобството всяко ловно сдружение да има собствена „страница“ в този ловен сайт е сериозен аргумент, който заслужава да се оцени и използва.
В заключение всички присъстващи се убедиха, че провеждането на такива работни срещи по актуални теми винаги са интересни и най-важното – полезни. За да бъде организацията ни единна, сплотена, жизнеспособна и в крак с времето.
Виктор Вучков, заместник-председател на ЛРС-Перник: „Силно се съмнявам в истинността на данните за дивечовите запаси като резултат от пролетната таксация. Това повече ми прилича на стъкмистика, отколкото на реална статистика. Ясно е защо – да се залагат повече бройки за отстрел през следващия ловен сезон. Реалните запаси от дива свиня в ловните полета на пернишкото сдружение са много по-малко от отчетените. Позволявам си да кажа, че държавата ограбва природата чрез дейности в държавни горски стопанства. В Перник досега са убити едва десетина прасета, докато на други места тази бройка се достига само за един излет. Може да прозвучи парадоксално, но някои наши дружинки купуват диви прасета от други райони /предимно от гатери/ за разселване в ловните полета. Не зная дали е аномалия или закономерен резултат, но за разлика от дивата свиня, при нас се увеличават запасите от сърна, повече от официалната статистика.”
Венко Калинчев, специалист по лова в ЛРС-Кюстендил: „При нас се наложи трайна тенденция да не се ловува на сърна. Дружинките, където се забелязва спад на запасите от дива свиня, компенсират с разселване на по-голям брой фазани. Непрекъснато обясняваме на ловците, че най-ефективният начин за увеличение на запасите от дива свиня е да не се убиват майките. Масово е разпростаранено използването на автоматични хранилки за зърнен фураж. Край някои от тях монтираме и видеокамери за наблюдения и контрол. Смятам, че е целесъобразно да се разреши груповият лов на сърни, където запасите позволяват това. При нас от десетина години се забелязва трайно увеличение на броя на чакалите. Политика ни е редовно да стимулираме ловците, убили хищници – за чакал и вълк – 50 лв., за лисица – 10 лв. И един съществен проблем. Пробите за трихинилоза се носят в лабораторията в Благоевград. Защо за цялата страна са определени само 6 лаборатории, където да се правят изследванията?“
Петър Руйков – председател на ЛРС-Петрич: „Потвърждавам, че цифрите от пролетната таксация не отговарят на реалните запаси. Причината е ясна – от тях зависи планът за отстрел през следващия сезон. Явно трябва да се прилага друга методология за реална картина на дивечовите запаси. Не отричам необходимостта от задължително изследване на дивечовото месо за трихинилоза, но много е странно защо тази мярка не се прилага в Гърция, която също е член на ЕС, както и в Македония.”
Иван Василев, председател на ЛРС-Благоевград: „На територията на нашето сдружение има два полигона с възможност за лов на пернати, но законодателни и бюрократични условия създават пречки за този вид лов и възможност за финансови ползи от това. По темата за необходимостта от редовен абонамент за периодичните печатни издания на Националната ни организация – това не подлежи на съмнение. Ползата от тях е очевидна. Друг е въпросът, че те трябва да са интересни за ловците с различен социален и обществен статус. Отскоро нашето сдружение има собствен сайт, който се апликира към информационния портал www.divoto.bg. Неговата популярност тепърва ще набира скорост и всички ловци могат онлайн да се ползват от тази привилегия и възможност да се информират.”